Minister rolnictwa zapowiedział wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu dostaw żywności
Spotkanie w formie online zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Minister rolnictwa o planowanych zmianach dla rolników
Minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas konferencji powiedział, że chce, by rolnicy czuli większą pewność w prowadzonej przez siebie działalności rolniczej. Ponadto, celem szefa resortu rolnictwa jest wzmocnienie pozycji producenta żywności w łańcuchu dostaw.
Warto dodać, że wśród dziewięciu podstawowych celów Wspólnej Polityki Rolnej jest ugruntowanie pozycji rolników, a MRiRW otwarcie deklaruje, że chce to zamierzenie zrealizować.
- Cel ten będzie realizowany m.in. poprzez promowanie współpracy rolników, krótkie łańcuchy rynkowe i krótkie łańcuchy sprzedaży oraz wzmacnianie niewielkich zakładów w zakresie przetwórstwa rolno-żywnościowego, który zapewnia konkurencję między podmiotami skupującymi surowce rolne - powiedział Grzegorz Puda.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Minister rolnictwa podczas konferencji dodał ponadto:
- Dobre relacje między wszystkimi ogniwami łańcucha, to warunek prawidłowej, rynkowej wyceny produktów, odzwierciedlającej faktyczne koszty produkcji i zapewniającej sprawiedliwy podział wartości dodanej i optymalny poziom inwestycji w całym sektorze rolno-żywnościowym.
Rządowa strona internetowa podaje następujące informacje na temat planowanych przepisów, które mają poprawić sytuację rolników w łańcuchu dostaw żywności:
przepisy te mają zagwarantować bardziej przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi;
planowane regulacje przyczynią się do odbudowy rynków lokalnych oraz do ochrony rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze sprzedaży i przetwórstwa surowców rolnych;
zmiany prawne wzmocnią pewność prowadzenia działalności rolniczej, co pośrednio będzie miało wpływ na konkurencyjność gospodarstw rodzinnych i lepszą opłacalność działalności rolniczej.
UOKiK i KOWR
Nie bez przyczyny organizatorami konferencji były także UOKiK i KOWR. Główne założenia UOKiK na bieżący rok dotyczą rabatów i opłat związanych ze sprzedażą produktów rolno-spożywczych. Ponadto Urząd chce monitorować sytuację na rynku tuczu traktowego oraz nasion. Dodatkowo przewiduje tzw. powoływanie się na siłę wyższą.
Dyrektorka Generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola powiedziała, że kierowana przez nią instytucja pomaga rozwiązywać sytuacje, w których producenci rolni pisemnie informują KOWR o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących umów w łańcuchu dostaw żywności.
- Monitorujemy sytuację w różnych sektorach rynków rolnych, w których zidentyfikowano problemy i na bieżąco staramy się podejmować czynności prewencyjne - powiedziała.
W konferencji online brało udział ponad dwustu słuchaczy pracujących na co dzień w branżach związanych z łańcuchem dostaw produktów rolno-spożywczych w Polsce.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Słaby odcinek". Fani "Rolnicy. Podlasie" podsumowali pierwszą odsłonę nowej serii
MRiRW: Od 15 marca znowu można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w KRUS
Źródło: gov.pl