Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Podatek rolny wzrośnie o 21 proc. Złych wiadomości jest więcej
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 18:07

Podatek rolny wzrośnie o 21 proc. Złych wiadomości jest więcej

pieniądze
Iberion

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarze rolni mają się przygotować na znaczny wzrost podatku rolnego na przyszły rok. Procentowy skok sięga niemal 21 proc., co niewątpliwie wpłynie na koszty produkcji żywności i cenę produktów rolniczych.

Podatek rolny: Skok o 21 proc. to wyzwanie dla rolników

Zanotowany wzrost podatku rolnego, "odmrożenie" stawek za prąd i powrót 5 proc. VAT na żywność stawiają polskie rolnictwo w obliczu trudnych wyzwań na nadchodzący rok. Branża rolna i ogrodnicza muszą być gotowe na elastyczne dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji ekonomicznej, aby utrzymać równowagę finansową i zminimalizować wpływ podatkowych zmian na codzienną produkcję.

W 2024 roku stawki podatku rolnego mają wzrosnąć o prawie 21 proc., co oznacza, że gospodarze będą musieli zmierzyć się z wyższymi kosztami produkcji. Podatek ten jest naliczany od użytków rolnych wykorzystywanych do celów rolniczych, a wzrost cen może odbić się na portfelach zarówno rolników, jak i konsumentów.

Elektryczne koszty: "odmrożenie" stawek i powrót 5 proc. VAT na żywność

Na dodatek do wzrostu podatku rolnego, 2024 rok przyniesie "odmrożenie" stawek za energię elektryczną i powrót pięcioprocentowego VAT na żywność. To dwie dodatkowe kwestie, które mogą istotnie wpłynąć na rachunki gospodarstw rolnych i budżety konsumentów.

Wyższe opodatkowanie szklarni nieuniknione

Nie tylko rolnicy odczują skutki podatkowego wzrostu. Właściciele szklarni również zostaną obciążeni wyższym opodatkowaniem, z podwyżką wynoszącą 15 proc. W 2024 roku za każdy metr kwadratowy oszklonej powierzchni zapłacą 15,69 zł, co stanowi kolejne utrudnienie dla branży ogrodniczej.

źródło: GUS, interia.pl

Tagi: GUS