Postawili pierwszy w Polsce truskawkomat. Cena za kilogram to nie żart

Nie jest niczym dziwnym, że Polacy szukają różnorodnych sposobów, aby pozyskać i skosztować swoje ulubione owoce. To dlatego w jednym z polskich miast stanął truskawkomat, w którym można dokonać zakupu o każdej porze dnia i nocy. Wiadomo, ile kosztuje taka przyjemność.
Cena za polskie truskawki
Ulubione owoce Polaków pochodzące z rodzimych upraw możemy kupić już od połowy kwietnia. To wtedy na rynku ukazały się te truskawki, które uprawiane były w szklarniach i tunelach. Jest to naturalnie znacznie droższy sposób, który może kosztować od 2 do nawet 5 milionów złotych za 1 hektar. Ostateczne koszty zależą również od wykorzystywanej technologii. Stąd nie dziwi fakt, że ceny były na początku niezwykle wysokie.
Podczas gdy w szczycie sezonu, który Polska osiągnie już za moment, kilogram truskawek można kupić za 12 do 16 złotych za kilogram, to na samym początku trzeba było się mierzyć z kosztem sięgającym nawet 50 złotych za kilogram. Dostępne w Lidlu wówczas opakowanie o wadze 250 gramów można było zakupić za 11,99 zł.

Obecnie nie trzeba się jednak decydować na truskawki, które pochodzą z upraw szklarniowych. Od połowy maja zaczynają być dostępne owoce z gruntu, których pozyskanie jest znacznie tańsze, co w teorii powinno się przełożyć na atrakcyjne ceny. Nie jest to jednak takie oczywiste. Rolnicy alarmują o kłopotach, a w jednym z polskich miast umieszczono specjalną maszynę. Jeszcze przez jakiś czas dostęp do tanich truskawek będzie utrudniony.
Ceny za nowalijki uderzą w kieszenie Polaków. Tyle trzeba zapłacić za młode warzywa Czereśnie z Hiszpanii już w Polsce. Cierpliwi zyskają: padła konkretna dataPrognozy dotyczące polskich truskawek niepokoją
Kwiecień 2025 roku był wyjątkowo trudny dla polskich rolników, którzy uprawiają truskawki. To wtedy w Polsce doświadczyliśmy silnych przymrozków, które nie były obojętne dla pól, szczególnie silnie dotknęły owoców jagodowych. Głos w tej sprawie w rozmowie z PAP zabrał wówczas prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.
W niektórych przypadkach w uprawach truskawek straty wstępnie szacują nawet na 70-80 procent - zarówno w kwiatach otwartych i już zamkniętych, które obmarzły. Te szkody nie występują na wielkich obszarach, ale punktowo - zaznaczył.
Kolejne tygodnie również nie były zbyt łaskawe, temperatura przy gruncie spadała do nawet -4 st. C, co wywołało silny niepokój zarówno wśród osób zajmujących się uprawą truskawek, jak i miłośników tych owoców. Nie było bowiem zaskoczeniem, że ceny skoczyły w górę.

Mówił o tym między innymi ekspert rynku Bronisze Maciej Kmera, który w rozmowie z WP Finanse wskazał, że ze względu na trudne warunki pogodowe sprawiły, że owoce te można było kupić nie za zwyczajowe 14-15 złotych za kilogram, a za 20 złotych. Jego zdaniem ta sytuacja jest jednak chwilowa.
W jednym z polskich miast konsumenci mają szansę na zupełnie nowatorski sposób nabycia truskawek. Wiadomo, za jakie kwoty można je kupić, dla niektórych będzie to szok.
Zobacz: Tyle płaci plantator za koszyczek zebranych truskawek. “Pracują głównie emerytki”
Pierwszy polski truskawkomat, tyle zapłacisz za owoce
Pomysł na umieszczenie truskawkomatu pojawił się w Błoniu, miejscowości położonej w województwie mazowieckim. To tam, w pobliżu Centrum Kultury przy ul. Jana Pawła II 1b umieszczono maszynę, w której można samodzielnie zakupić opakowanie pełne tych uwielbianych owoców. Po raz pierwszy automat ujrzał światło dzienne w lipcu 2024 roku i jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Tego roku truskawkomat umieszczono już w maju.
Jak donosi portal WP Finanse, maszyna została już przetestowana przez mieszkańców. Wiadomo więc, ile trzeba zapłacić za kilogram owoców pochodzących z tego typu źródła. Okazuje się, że cena to 25 złotych.
Tego typu rozwiązanie jest z pewnością przydatne dla tych osób, które nagle najdzie ochota na pyszne owoce. To wszystko ze względu na funkcjonalność truskawkomatu — można skorzystać z jego usług przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Jak zapewnia Urząd Miejski w Błoniu, nie należy również obawiać się o ich świeżość i zdatność do spożycia. Półki maszyny są regularnie uzupełniane przez producenta z okolic, co wskazuje na to, że dostępne owoce pochodzą prosto z mazowieckich upraw.
Podczas zakupu można płacić zarówno kartą, jak i gotówką, a aby pozyskać truskawki, trzeba jedynie wykonać kilka kliknięć. W ten sposób opakowanie trafia do rąk konsumenta, który może się cieszyć dostępem do ulubionych owoców.




































