RolnikInfo.pl
ursus

commons.wikimedia.org / fot. Beemwej

Pretensje o brak pomocy dla Ursusa. "Dziś zamykają, bo cudze jest lepsze"

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Przed kilkoma dniami polskie media rolnicze zelektryzowała wiadomość o upadłości spółki Ursus: decyzją Sądu Rejonowego w Warszawie odmówiono firmie otwarcia postępowania sanacyjnego i tym samym uniemożliwiono jej dalsze funkcjonowanie. W środę 14 lipca politycy PSL zajęli stanowisko w sprawie spółki Ursus, nie kryjąc przy tym krytycznego nastawienia wobec rządu.

Ludowcy zaznaczyli, że upadek Ursusa jest skandalem - zapowiedziano, że podczas komisji rolnictwa pojawią się wnioski o ujawnienie form pomocy, jakie oferował minister Puda, by ratować upadającą firmę.

PSL o upadku Ursusa: Skandal

Upadek spółki Ursus, produkującej kultowe maszyny, jest symbolicznym zamknięciem pewnego ważnego rozdziału historii polskiego rolnictwa. Wiele osób nie może pogodzić się z tą informacją; inni wskazują, że Ursus już od dobrych kilku lat funkcjonował tylko na papierze.

Politycy PSL wyrazili niezadowolenie z powodu upadku kultowej polskiej firmy, a winą za smutny finał obarczyli m.in. szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudę.

Ludowcy podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie przypominali, że politycy PiS obiecywali odbudowę polskich marek.

świnie

Dramat na drodze. Tir ze świniami wjechał do rowu

CZYTAJ DALEJ

Politycy PSL zapowiedzieli, że podczas najbliższej komisji rolnictwa będą usiłowali dowiedzieć się od Grzegorza Pudy, jakie kroki zostały przez niego podjęte w kierunku wzmocnienia i uratowania spółki Ursus.

Kiedyś eksportowali na cały świat, dzisiaj zamykają, bo cudze jest lepsze

Również rolnicy, komentując upadek legendarnej firmy, reprezentują skrajne stanowiska: część ubolewa nad końcem istnienia polskiej marki; inni wskazują na to, że Ursus od dawna produkował maszyny o znacznie obniżonej jakości względem zagranicznych produktów.

a

Warto przypomnieć, że spółka Ursus w ostatnich latach zmagała się z ogromnymi problemami natury finansowej: 2019 rok został zamknięty przez firmę ze stratą na poziomie 80 milionów złotych.

W 2020 roku finalny dług był nieco niższy - wyniósł 56,7 milionów złotych. Kolejną porażką firmy były również nieudane próby restrukturyzacji i wypowiedzenie Ursusowi kredytów przez Getin Noble Bank i PKO BP.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptaków

  • W bunkrze grzybiarze znaleźli jelonka. Strażacy ruszyli na ratunek

  • Słowne przepychanki na profilu Gienka i Andrzeja. Fani mają żal o jedno

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >