Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka będzie nadchodząca zima?
Entuzjaści zimowych szaleństw, z nadzieją wyczekują białego puchu już w grudniu. Minione lata pokazały jednak, że mroźne i śnieżne długotrwale zimy odeszły w niepamięć, a śniegu najwięcej jest w pierwszych miesiącach roku. IMGW pokazało prognoze długoterminową. To jaka będzie tegoroczna zima?
Listopad i grudzień 2024 zaskoczy nas
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał prognozę na kolejne cztery miesiące, choć jest to eksperymentalna prognoza i nie zawsze się sprawdza w 100%, to jednak daje nam już pewien zarys nadchodzącej zimy.
Według IMGW w listopadzie tego roku, w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i średnia miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie przekraczała normę z lat 1991-2020. Można zatem stwierdzić, że będzie względnie ciepło, choć deszczowo w listopadzie.
W grudniu zaś, średnie temperatury powietrza będą mieścić się w normie z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o miesięczną sumę opadów atmosferycznych, IMGW wskazuje na nieco wyższy zakres niż norma wieloletnia. W ostatnim miesiącu roku, możemy się spodziewać nadejścia kilku mroźnych dni, jedynie na zachodzie kraju (Szczecin, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra) prognozuje się wyższe temperatury. Śniegu w święta jak w poprzednich latach, raczej nie ujrzymy, za to bez wątpienia będzie to mokry miesiąc.
ARiMR uruchomiła nabór wniosków dla rolników dotkniętych powodziąStyczeń z przyjemnymi temperaturami
Prognoza długoterminowa IMGW wskazuje na względnie ciepły styczeń. Według synoptyków średnie temperatury nie będą przekraczać -4,5 st. Celsjusza. Najchłodniej ma być w Suwałkach i w Białymstoku.
Średnia temperatura miesięczna powietrza w większości Polski przekroczy normę wieloletnią, w pozostałej części kraju utrzyma się w normie z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, w całym kraju będą przekraczać normę wieloletnią, co może oznaczać, że pojawi się śnieżny puch, choć nie utrzyma się on zbyt długo. Styczeń będzie ciepłym miesiącem, jak na tę porę roku.
Luty bez niespodzianek
Drugi miesiąc 2025 roku to według prognozy długoterminowej ciepły miesiąc. Średnia temperatura powietrza będzie kształtować się na poziomie od 0,1 st. Celsjusza w Szczecinie do -4,4 st. Celsjusza w Suwałkach. Średnia miesięczna temperatura wieloletnia będzie mieścić się w połowie kraju w normie, a w drugiej połowie będzie przekraczać normę wieloletnią z lat 1991-2020.
Pod względem miesięcznej sumy opadów, luty przekroczy normę wieloletnią, co jest jednoznaczne ze zwiększonymi opadami atmosferycznymi. To będzie umiarkowanie ciepły, aczkolwiek mokry miesiąc.