Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Program odkwaszania gleb w Polsce będzie kontynuowany
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 24.07.2023 14:00

Program odkwaszania gleb w Polsce będzie kontynuowany

Wschodząca siewka
unsplash.com

Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce.
 

Problem zakwaszenia gleb w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności podaje, iż ponad 64 proc. gleb uprawnych w Polsce charakteryzuje się kwaśnym lub bardzo kwaśnym odczynem. Skutkuje to zmniejszeniem plonowania, osłabieniem efektywności nawożenia oraz szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Co więcej, jak wynika z badań udostępnionych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z powodu zakwaszenia gleb spada przyswajalność nawozów, w niektórych sytuacjach nawet o 70 proc., co skutkuje nie tylko mniej obfitymi plonami, ale także zanieczyszczeniem wód śródlądowych.

W Pałacu Prezydenckim 11 lipca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. W posiedzeniu brali również udział członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb. Przedstawili oni strukturę gleb w Polsce w zakresie konieczności odkwaszania oraz wyszczególnili koszty braku działań w zakresie inwestycji w program odkwaszania gleb. Eksperci z Koalicji podkreślili również, jak wiele korzyści przyniosłoby wprowadzenie programu odkwaszania gleb w Polsce.

Jak podaje portal prezydent.pl, „Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając końcowe wnioski z posiedzenia, podkreślił, że konieczny jest, koordynowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi krajowy program regeneracji gleb, w tym w szczególności odkwaszenia gleb. Dotychczasowe działania w tym zakresie, choć zawierają elementy pozytywne, powinny być rozszerzone”.

Narodowy Program Powszechnego Odkwaszania Gleb

Głównym celem zawiązanej na początku roku Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb jest intensyfikacja wprowadzania takich działań, które przyczyniłyby się do kompleksowej regeneracji obszarów rolnych. W celu wprowadzenia tej idei w życie, czternaście najważniejszych organizacji rolniczych, samorządowych, związkowych, producenckich i branżowych stworzyło Narodowy Program Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce.

Zgodnie z komunikatem Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb „Program Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce – obejmujący zarówno stworzenie bazy odczynów gleb, jak i wprowadzenie instytucjonalnego systemu wsparcia rolników w zakresie regeneracji gleb – umożliwi kompleksową regenerację gleb w ciągu pięciu lat”.

W najbliższych tygodniach będziemy mogli obserwować rozwój sytuacji związanej z wprowadzaniem w życie omawianego programu. Jak czytamy w komunikacie „Przedstawiciele Koalicji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkają się w najbliższych tygodniach, aby omówić szczegóły programu NPPOGwP. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb liczą, że współpraca ze stroną publiczną doprowadzi do powszechnego odkwaszenia gruntów rolnych w kraju, a przez to do poprawy ogólnego stanu polskich gleb”.

Działania na rzecz poprawy polskiego rolnictwa

Jak podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski podczas posiedzenia w Pałacu Prezydenckim, „Konieczne jest zwiększenie środków wsparcia, których najbardziej optymalnym wykorzystaniem byłoby dotowanie rolników wdrażających praktyki rolnicze służące podnoszeniu żyzności gleb, a także skorygowanie programów nauczania w szkołach rolniczych oraz funkcjonowania doradztwa rolniczego nastawionych, w większym stopniu niż dotychczas, na przekazywanie wiedzy o złożonych procesach zachodzących w glebie”.

Rządzący zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i wskazują, że na obszarach wiejskich, w celu zatrzymania degradacji gleby, potrzebny jest program, który poprawi ich strukturę, a także ograniczy zużycie nawozów sztucznych.

Koalicja na rzecz Zdrowych Gleb wierzy, że „Konieczność uregulowania odczynu gleb użytkowanych w rolnictwie w Polsce jest problemem, który ze względu na wywoływane straty społeczne, gospodarcze i ekonomiczne powinien być pilnie rozwiązany. Sytuacja w zakresie odczynu gleb w Polsce jest zła i wymaga natychmiastowej reakcji. Prawie ⅔ użytków rolnych wymaga odkwaszenia. Niestety, ten stan pogarsza i co gorsza, przez lata był tolerowany – nie przeprowadzono kompleksowych i skutecznych działań w celu szerokiego odwrócenia tej tendencji”.

Źródło: prezydent.pl, zdrowegleby.pl