Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników

projekt ustawy
Jan BIELECKI/East News

We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach. Nowelizacja, zaproponowana przez ministra Grzegorza Pudę, ma ułatwić proces konstruowania i działalności producentów rolnych, związków producentów rolnych, a także organizacji producenckich.

Warto jednak dodać, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero trzydzieści dni po pojawieniu się w Dzienniku Ustaw.

Przyjęto projekt ustawy ws. producentów rolnych

Słowem wstępu warto przypomnieć, że poprzez określenie producent rolny rozumiemy osobę fizyczną, która samodzielnie prowadzi działalność rolną w gospodarstwie rolnym na terenie naszego kraju.

Ewidencję producentów rolnych prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi.

We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy, której celem ma być zmiana poprzedniej ustawy dotyczącej grup producentów rolnych i ich związków w taki sposób, by ułatwić ich tworzenie i funkcjonowanie.

O nowelizację ustawy apelował szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Zaktualizowane przepisy mają umocnić pozycję producentów rolnych na obszarach wiejskich.

Szczegóły sprawy

Jakie zmiany czekają rolników o wejściu w życie nowelizacji ustawy? Gospodarze będą mieli m.in. możliwość składania wszelkich dokumentów dotyczących ich działalności w formie elektronicznej.

Ponadto wydłużeniu ma ulec termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w biznesplanie przez grupę producentów rolnych. Pojawił się również nowy obowiązek, jakim jest przesłanie elektronicznej wersji biznesplanu wraz z wnioskiem o uznanie organizacji producentów lub grupy producentów rolnych.

Warto dodać, że dotychczasowy poziom 80% produktów (lub ich grupy), który musi być sprzedany grupie producentów rolnych, zmniejszono do 70%. Sprawa dotyczyć będzie nie 100% (jak miało to miejsce dotychczas), a przynajmniej 90% producentów.

Związki grup producentów rolnych nie będą już ponadto musiały składać prezesowi ARiMR rocznego sprawozdania finansowego.

Zwiększą się także uprawnienia dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR, którzy będą mogli zatwierdzać zmiany w biznesplanie na prośbę organizacji producentów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl