RolnikInfo.pl
projekt ustawy

Jan BIELECKI/East News

Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach. Nowelizacja, zaproponowana przez ministra Grzegorza Pudę, ma ułatwić proces konstruowania i działalności producentów rolnych, związków producentów rolnych, a także organizacji producenckich.

Warto jednak dodać, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero trzydzieści dni po pojawieniu się w Dzienniku Ustaw.

Przyjęto projekt ustawy ws. producentów rolnych

Słowem wstępu warto przypomnieć, że poprzez określenie producent rolny rozumiemy osobę fizyczną, która samodzielnie prowadzi działalność rolną w gospodarstwie rolnym na terenie naszego kraju.

Ewidencję producentów rolnych prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi.

We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy, której celem ma być zmiana poprzedniej ustawy dotyczącej grup producentów rolnych i ich związków w taki sposób, by ułatwić ich tworzenie i funkcjonowanie.

konflikt

Pomagają za darmo, sąsiadka nasyła policję. Potworna zawiść na wsi

CZYTAJ DALEJ

O nowelizację ustawy apelował szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Zaktualizowane przepisy mają umocnić pozycję producentów rolnych na obszarach wiejskich.

Szczegóły sprawy

Jakie zmiany czekają rolników o wejściu w życie nowelizacji ustawy? Gospodarze będą mieli m.in. możliwość składania wszelkich dokumentów dotyczących ich działalności w formie elektronicznej.

Ponadto wydłużeniu ma ulec termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w biznesplanie przez grupę producentów rolnych. Pojawił się również nowy obowiązek, jakim jest przesłanie elektronicznej wersji biznesplanu wraz z wnioskiem o uznanie organizacji producentów lub grupy producentów rolnych.

Warto dodać, że dotychczasowy poziom 80% produktów (lub ich grupy), który musi być sprzedany grupie producentów rolnych, zmniejszono do 70%. Sprawa dotyczyć będzie nie 100% (jak miało to miejsce dotychczas), a przynajmniej 90% producentów.

Związki grup producentów rolnych nie będą już ponadto musiały składać prezesowi ARiMR rocznego sprawozdania finansowego.

Zwiększą się także uprawnienia dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR, którzy będą mogli zatwierdzać zmiany w biznesplanie na prośbę organizacji producentów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >