Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników
We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach. Nowelizacja, zaproponowana przez ministra Grzegorza Pudę, ma ułatwić proces konstruowania i działalności producentów rolnych, związków producentów rolnych, a także organizacji producenckich.
Warto jednak dodać, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero trzydzieści dni po pojawieniu się w Dzienniku Ustaw.
Przyjęto projekt ustawy ws. producentów rolnych
Słowem wstępu warto przypomnieć, że poprzez określenie producent rolny rozumiemy osobę fizyczną, która samodzielnie prowadzi działalność rolną w gospodarstwie rolnym na terenie naszego kraju.
Ewidencję producentów rolnych prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi.
We wtorek 29 czerwca 2021 roku przyjęto projekt ustawy, której celem ma być zmiana poprzedniej ustawy dotyczącej grup producentów rolnych i ich związków w taki sposób, by ułatwić ich tworzenie i funkcjonowanie.
O nowelizację ustawy apelował szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Zaktualizowane przepisy mają umocnić pozycję producentów rolnych na obszarach wiejskich.
Szczegóły sprawy
Jakie zmiany czekają rolników o wejściu w życie nowelizacji ustawy? Gospodarze będą mieli m.in. możliwość składania wszelkich dokumentów dotyczących ich działalności w formie elektronicznej.
Ponadto wydłużeniu ma ulec termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w biznesplanie przez grupę producentów rolnych. Pojawił się również nowy obowiązek, jakim jest przesłanie elektronicznej wersji biznesplanu wraz z wnioskiem o uznanie organizacji producentów lub grupy producentów rolnych.
Warto dodać, że dotychczasowy poziom 80% produktów (lub ich grupy), który musi być sprzedany grupie producentów rolnych, zmniejszono do 70%. Sprawa dotyczyć będzie nie 100% (jak miało to miejsce dotychczas), a przynajmniej 90% producentów.
Związki grup producentów rolnych nie będą już ponadto musiały składać prezesowi ARiMR rocznego sprawozdania finansowego.
Zwiększą się także uprawnienia dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR, którzy będą mogli zatwierdzać zmiany w biznesplanie na prośbę organizacji producentów.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Belarka już u Onopiuków. Agrounia: "Harują od świtu do zmierzchu"
Warszawiak wjechał autem w jezioro i skrył się w zbożu. Dantejskie sceny na wsi
Sołtys Głódź już działa we wsi. Zapowiedział, co ulegnie zmianie
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: wrp.pl