Renta chorobowa KRUS. Nie każdy rolnik wie, że mu przysługuje. Na liście nawet borelioza

Chorujący rolnicy, podobnie jak pracownicy, mogą liczyć na specjalne środki pieniężne. W tym przypadku są one wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wiadomo, jaka jest wysokość renty chorobowej oraz na jakie problemy zdrowotne przysługuje. Wśród pracowników gospodarstw znacząco przeważa jedna z nich.
Rolnikom przysługuje renta chorobowa
Praca rolnika obarczona jest wysokim ryzykiem zachorowania na szereg potencjalnie niebezpiecznych schorzeń. Styczność z różnorodnymi czynnikami biologicznymi to codzienność wielu z nich, co może doprowadzić do przykrych skutków. To między innymi dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przewidziała specjalne odszkodowanie, które należy się ze względu na wiele problemów zdrowotnych.

Wciąż należy jednak skupiać się przede wszystkim na profilaktyce oraz badaniach kontrolnych u lekarza, aby zminimalizować potencjalne ryzyko zachorowania lub skutki zakażenia. Niektóre z chorób, za które przewidziano odszkodowanie, mogą przynieść bardzo przykre konsekwencje.
Lista rolniczych chorób zawodowych została stworzona na podstawie przepisów Kodeksu Pracy. Aby została ona stwierdzona i zakwalifikowana, należy stosować się do konkretnego postępowania przewidzianego przez polskie prawo. Wraz z początkiem 2025 roku wysokość odszkodowania uległa zmianie.

Co zrobić z rolniczą chorobą zawodową?
Zgodnie z definicją rolnicza choroba zawodowa powstaje w związku z pracą w gospodarstwie rolnym i została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, które pojawiły się w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy. W przypadku podejrzenia, że u rolnika występuje taki właśnie rodzaj schorzenia, należy zastosować się do ustalonej procedury. Postępowanie składa się z sześciu etapów wyszczególnionych na stronie rządowej:
- Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej — rozpoczyna postępowanie,
- Wszczęcie postępowania administracyjnego przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (organ administracyjny),
- Ocena narażenia zawodowego przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego — sporządzenie karty oceny narażenia zawodowego,
- Przesłanie skierowania na badania wraz z kartą oceny narażenia zawodowego do jednostki orzeczniczej I stopnia,
- Wydanie orzeczenia przez jednostkę orzeczniczą,
- Wydanie decyzji administracyjnej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Dopiero po ocenie materiału dowodowego, który ma świadczyć o wystąpieniu rolniczej choroby zawodowej, pracownik gospodarstwa może otrzymać decyzję o jej stwierdzeniu lub nie. Oświadczenie, które wtedy dostanie, upoważnia go do starania się o odszkodowanie.
Zobacz: Podwyżka emerytury rolniczej z KRUS. Wiemy, o ile wzrośnie w marcu 2025
Za te choroby należy się odszkodowanie
Lista chorób, za które pracownikom należy się odszkodowanie, ma 26 punktów wraz z licznymi podpunktami. Wśród rolników najczęściej diagnozuje się te związane z pasożytami, wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
- boreliozę,
- kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- bąblowicę wątroby,
- toksoplazmozę oczną.
Oprócz tego są to różnorodne choroby układy oddechowego, takie jak między innymi alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, astma oskrzelowa, pylica płuc, czy alergiczny nieżyt nosa. Rolnicy w związku z wykonywaną pracą zapadają również na choroby skórne przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego i układu ruchu. Odszkodowanie będzie się należało również za zachorowanie na nowotwór, jeśli wywołało go na przykład korzystanie z substancji rakotwórczych występujących w miejscu pracy.
W 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznała 210 razy odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek choroby zawodowej, z czego najwięcej diagnoz dotyczyło chorób zakaźnych i pasożytniczych (175), chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu (17), chorób układu oddechowego (16) oraz przypadki chorób skóry (2).
Od początku stycznia 2025 roku jednorazowe odszkodowanie ze względu na stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy rolniczej albo rolniczą chorobą zawodową ma wysokość 1431 zł za każdy procent uszczerbku.



































