RolnikInfo.pl

NASA/Unsplash

Uprawy roślin w kosmosie. NASA pracuje nad kosmiczną szklarnią

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Jak przekazuje Tygodnik Rolniczy, NASA przy współpracy z firmą Nanoracks zamierza w 2021 roku postawić na hodowanie żywności w kosmosie. Zgodnie z planami, będzie to sposób, by całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawach roślinnych.

Żywność hodowana w kosmosie

- COVID i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu - przekazał dyrektor generalny Nanoracks, Jeffrey Manber, cytowany przez Tygodnik Rolniczy. 

I jak się okazuje, prace nad kosmiczną szklarnią już trwają. Pracują nad nią naukowcy z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA. Szklarnia będzie mogła zostać przetestowania zarówno na Marsie, jak i na Księżycu. 

- Jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie będzie mogło dostarczać świeże jedzenie astronautom podczas długich misji kosmicznych - wskazuje Tygodnik Rolniczy. 

Kosmiczna szklarnia 

Kosmiczna szklarnia wykonana została z elastycznego materiału. Co ciekawe, obieg powietrza w środku zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji i statku kosmicznego. Za przygotowanie pierwszej szklani StarLab odpowiedzialna jest amerykańska firma Nanoracks. 

- Dyrektor generalny firmy poinformował, że Centrum Rolnictwa Kosmicznego StarLab opracuje również zrobotyzowane i zautomatyzowane systemy do utrzymania szklarni w przestrzeni kosmicznej, które będzie można później wykorzystać także do poprawy wydajności rolnictwa lądowego - wskazuje Tygodnik Rolniczy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Aneta Wasilewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]