Uprawy roślin w kosmosie. NASA pracuje nad kosmiczną szklarnią

Jak przekazuje Tygodnik Rolniczy, NASA przy współpracy z firmą Nanoracks zamierza w 2021 roku postawić na hodowanie żywności w kosmosie. Zgodnie z planami, będzie to sposób, by całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawach roślinnych.
Żywność hodowana w kosmosie
- COVID i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu - przekazał dyrektor generalny Nanoracks, Jeffrey Manber, cytowany przez Tygodnik Rolniczy.
I jak się okazuje, prace nad kosmiczną szklarnią już trwają. Pracują nad nią naukowcy z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA. Szklarnia będzie mogła zostać przetestowania zarówno na Marsie, jak i na Księżycu.
- Jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie będzie mogło dostarczać świeże jedzenie astronautom podczas długich misji kosmicznych - wskazuje Tygodnik Rolniczy.
Kosmiczna szklarnia
Kosmiczna szklarnia wykonana została z elastycznego materiału. Co ciekawe, obieg powietrza w środku zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji i statku kosmicznego. Za przygotowanie pierwszej szklani StarLab odpowiedzialna jest amerykańska firma Nanoracks.
- Dyrektor generalny firmy poinformował, że Centrum Rolnictwa Kosmicznego StarLab opracuje również zrobotyzowane i zautomatyzowane systemy do utrzymania szklarni w przestrzeni kosmicznej, które będzie można później wykorzystać także do poprawy wydajności rolnictwa lądowego - wskazuje Tygodnik Rolniczy.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Źródło: Tygodnik Rolniczy


































