RolnikInfo.pl
rolnictwo - kosmos

NASA/Unsplash

Uprawy roślin w kosmosie. NASA pracuje nad kosmiczną szklarnią

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) próbuje wprowadzić uprawy rolnicze do przestrzeni kosmicznej. Jak się okazuje, przy współpracy z firmą Nanoracks rozpoczęto prace nad projektem kosmicznej szklarni, dzięki której osoby znajdujące się na Marsie, czy Księżycu mogliby zająć się uprawą roślin.

Jak przekazuje Tygodnik Rolniczy, NASA przy współpracy z firmą Nanoracks zamierza w 2021 roku postawić na hodowanie żywności w kosmosie. Zgodnie z planami, będzie to sposób, by całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawach roślinnych.

Żywność hodowana w kosmosie

- COVID i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu - przekazał dyrektor generalny Nanoracks, Jeffrey Manber, cytowany przez Tygodnik Rolniczy. 

I jak się okazuje, prace nad kosmiczną szklarnią już trwają. Pracują nad nią naukowcy z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA. Szklarnia będzie mogła zostać przetestowania zarówno na Marsie, jak i na Księżycu. 

- Jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie będzie mogło dostarczać świeże jedzenie astronautom podczas długich misji kosmicznych - wskazuje Tygodnik Rolniczy. 

Kosmiczna szklarnia 

Kosmiczna szklarnia wykonana została z elastycznego materiału. Co ciekawe, obieg powietrza w środku zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji i statku kosmicznego. Za przygotowanie pierwszej szklani StarLab odpowiedzialna jest amerykańska firma Nanoracks. 

- Dyrektor generalny firmy poinformował, że Centrum Rolnictwa Kosmicznego StarLab opracuje również zrobotyzowane i zautomatyzowane systemy do utrzymania szklarni w przestrzeni kosmicznej, które będzie można później wykorzystać także do poprawy wydajności rolnictwa lądowego - wskazuje Tygodnik Rolniczy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Podobne artykuły

rolnicy

Uprawy

Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Czytaj więcej >
gmo

Uprawy

Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Czytaj więcej >
mrirw edwin

Uprawy

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

Czytaj więcej >
nawóz

Uprawy

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Czytaj więcej >
morze bałtyckie

Uprawy

Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Czytaj więcej >