Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnicy na ostrzu noża: Groźba utraty dopłat w związku ze zmianami norm
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 11.07.2024 18:38

Rolnicy na ostrzu noża: Groźba utraty dopłat w związku ze zmianami norm

ciągnik
fot. ilustracyjne Pixabay/8578512, materiały własne

Rząd wprowadza zmiany w systemie kar dla rolników, którzy nie przestrzegają norm Dobrej Praktyki Rolniczej (GAEC) 4, 7 i 8. Nowe przepisy zakładają m.in. rozszerzenie definicji nawozów i obowiązek stosowania dywersyfikacji upraw.

Zmiany w karach za GAEC 4:

Rozszerzenie definicji nawozów: Za naruszenie GAEC 4 będzie można zostać ukaranym nie tylko za stosowanie niedozwolonych nawozów mineralnych, ale również innych substancji zawierających azot, wykorzystywanych w celach rolniczych.

Zwiększenie obszaru objętego ochroną: Kary grożą za stosowanie nawozów i innych substancji zawierających azot w odległości do 3 metrów od brzegów jezior, cieków, rowów, kanałów, ujęć wody i pasa nabrzeżnego.

Nowe punkty karne: Wysokość kary uzależniona będzie od skali naruszenia (zasięg, dotkliwość, trwałość) ocenianej w skali 1-3 lub 1-5 punktów.

Rolnicy. Podlasie. Brat Andrzeja wpadł na najdziwniejszy pomysł walki ze szkodnikami

Zmiany w karach za GAEC 7:

Możliwość wyboru sposobu realizacji normy: Rolnicy mogą realizować normę GAEC 7 poprzez zmianowanie upraw lub dywersyfikację.

Nowe rodzaje naruszeń: Sankcje obejmą m.in. prowadzenie tej samej uprawy w plonie głównym przez więcej niż 3 lata, brak wystarczającej różnorodności upraw na gruntach powyżej 10 ha.

Punktacja kar: Podobnie jak w przypadku GAEC 4, wysokość kary uzależniona będzie od skali naruszenia (zasięg, dotkliwość, trwałość) ocenianej w skali 1-3 lub 1-5 punktów.

Zmiany w GAEC 8:

Usunięcie obowiązku ugorowania: W związku ze zniesieniem tego obowiązku, kary za jego brak zostały usunięte.

Kary za niewłaściwe przechowywanie komunalnych osadów ściekowych:

Nowe przepisy wprowadzają kary za niewłaściwe przechowywanie komunalnych osadów ściekowych, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia gleby lub wód. Wysokość kary uzależniona będzie od skali naruszenia (zasięg, dotkliwość, trwałość) ocenianej w skali 3-5 punktów.

Kary za nieprzestrzeganie wymogów:

Obniżenie dopłat bezpośrednich: Wysokość obniżki uzależniona będzie od rodzaju i skali naruszenia. W przypadku nieumyślnych zaniedbań obniżka może wynieść od 1% do 5% całkowitej kwoty dopłat, a w przypadku poważnych naruszeń (np. wypalanie użytków rolnych) nawet 10%.

Powtarzalne naruszenia: Za powtarzające się naruszenia tej samej normy w ciągu 3 kolejnych lat, kara wyniesie co najmniej 10% całkowitej kwoty dopłat. W przypadku braku uzasadnionego powodu dla powtarzalnego naruszenia, kara może zostać zwiększona nawet do 100%.

Drobne niezgodności: Nie będą karane naruszenia, w których suma punktów za zasięg, dotkliwość i trwałość wynosi 3 (1 punkt w każdym kryterium).

Tagi: Dopłaty