Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnicy oburzeni ustawą odorową. Internauta: "Wieś głosowała na PiS, to ma"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Rolnicy oburzeni ustawą odorową. Internauta: "Wieś głosowała na PiS, to ma"

ustawa odorowa
unsplash.com / fot. Sebastien

Ustawa odorowa, na temat której dyskusje pojawiają się w przestrzeni publicznej co jakiś czas, budzi niemałe emocje zarówno wśród rolników, jak i mieszkańców wsi, którzy nie zajmują się chowem i hodowlą zwierząt. Na forach internetowych nie brakuje gorzkich słów i dosadnej krytyki wobec nowej propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Na jednej z facebookowych grup rolniczych pewien internauta dosadnie wypowiedział się na temat planowanych zmian:

- Wieś głosowała na PiS, to ma. Może zmądrzeje - brzmiał komentarz.

"Głosowali, to mają"?

Propozycja ustawy autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że miejsca, w których rolnicy prowadzą chód i hodowlę zwierząt, będą musiały być oddalone od domów mieszkalnych przynajmniej o pół kilometra w linii prostej. Średniej wielkości gospodarstwo agroturystyczne będzie natomiast musiało pozostawać w oddaleniu od innych domostw o co najmniej 210 metrów.

To, ile dokładnie metrów obora czy chlew będą musiały być oddalone od domów, będzie zależało od obliczeń przy zastosowaniu DJP - dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza. Może również zdarzyć się tak, że przy ugodzie sąsiadów opisywanego dystansu wcale nie trzeba będzie przestrzegać.

Mimo to obowiązek oddalania się od domów mieszkalnych ze względu na zapach zwierząt jest solą w oku dla wielu rolników. Niezadowolenie, a niekiedy również oburzenie hodowcy wyrażają m.in. w przestrzeni internetowej.

Na jednej z facebookowych grup poświęconych hodowli zwierząt rolnicy wyrazili swe zdanie w burzliwej dyskusji, mówiąc m.in.:

>
>

Jeden z komentatorów skrytykował również samych rolników i ich wcześniejsze polityczne wybory, mówiąc:

>

Rolnicy na temat decyzji politycznych

Wedle informacji przekazywanych przez TVN24.pl, w ostatnich wyborach prezydenckich organizowanych w 2019 roku 71,3% rolników wskazało na swojego faworyta przedstawiciela PiS - Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu poparcia wśród rolników znalazł się Rafał Trzaskowski z wynikiem 9,3%.

Jak przekazuje portal agrofakt.pl, w wyborach parlamentarnych z 2019 roku 67,4% rolników w Polsce oddało głos na Prawo i Sprawiedliwość, na Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,1%, a na Koalicję Obywatelską - 7,8%.

Po jesiennych strajkach w 2020 roku wielu rolników zadeklarowało swoje rozczarowanie decyzjami partii rządzącej, niejednokrotnie skandując podczas zgromadzeń hasło PiS zdradziło polską wieś.

Czy zapisy ustawy odorowej przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska sprawią, że rolnicy zaczną oceniać działania Prawa i Sprawiedliwości jeszcze surowiej? Na wyraźną odpowiedź rolników będziemy musieli poczekać do kolejnych wyborów, które odbędą się w 2023 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook, tvn24.pl, agrofakt.pl