RolnikInfo.pl
ustawa odorowa

unsplash.com / fot. Sebastien

Rolnicy oburzeni ustawą odorową. Internauta: "Wieś głosowała na PiS, to ma"

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ustawa odorowa, na temat której dyskusje pojawiają się w przestrzeni publicznej co jakiś czas, budzi niemałe emocje zarówno wśród rolników, jak i mieszkańców wsi, którzy nie zajmują się chowem i hodowlą zwierząt. Na forach internetowych nie brakuje gorzkich słów i dosadnej krytyki wobec nowej propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Na jednej z facebookowych grup rolniczych pewien internauta dosadnie wypowiedział się na temat planowanych zmian:

- Wieś głosowała na PiS, to ma. Może zmądrzeje - brzmiał komentarz.

"Głosowali, to mają"?

Propozycja ustawy autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że miejsca, w których rolnicy prowadzą chód i hodowlę zwierząt, będą musiały być oddalone od domów mieszkalnych przynajmniej o pół kilometra w linii prostej. Średniej wielkości gospodarstwo agroturystyczne będzie natomiast musiało pozostawać w oddaleniu od innych domostw o co najmniej 210 metrów.

To, ile dokładnie metrów obora czy chlew będą musiały być oddalone od domów, będzie zależało od obliczeń przy zastosowaniu DJP - dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza. Może również zdarzyć się tak, że przy ugodzie sąsiadów opisywanego dystansu wcale nie trzeba będzie przestrzegać.

ursus

Zderzenie BMW i Ursusa. Internauci wydali okrutny osąd, OSP zabrała głos

CZYTAJ DALEJ


Mimo to obowiązek oddalania się od domów mieszkalnych ze względu na zapach zwierząt jest solą w oku dla wielu rolników. Niezadowolenie, a niekiedy również oburzenie hodowcy wyrażają m.in. w przestrzeni internetowej.

Na jednej z facebookowych grup poświęconych hodowli zwierząt rolnicy wyrazili swe zdanie w burzliwej dyskusji, mówiąc m.in.:

null
null

Jeden z komentatorów skrytykował również samych rolników i ich wcześniejsze polityczne wybory, mówiąc:

null

Rolnicy na temat decyzji politycznych

Wedle informacji przekazywanych przez TVN24.pl, w ostatnich wyborach prezydenckich organizowanych w 2019 roku 71,3% rolników wskazało na swojego faworyta przedstawiciela PiS - Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu poparcia wśród rolników znalazł się Rafał Trzaskowski z wynikiem 9,3%.

Jak przekazuje portal agrofakt.pl, w wyborach parlamentarnych z 2019 roku 67,4% rolników w Polsce oddało głos na Prawo i Sprawiedliwość, na Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,1%, a na Koalicję Obywatelską - 7,8%.

Po jesiennych strajkach w 2020 roku wielu rolników zadeklarowało swoje rozczarowanie decyzjami partii rządzącej, niejednokrotnie skandując podczas zgromadzeń hasło PiS zdradziło polską wieś.

Czy zapisy ustawy odorowej przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska sprawią, że rolnicy zaczną oceniać działania Prawa i Sprawiedliwości jeszcze surowiej? Na wyraźną odpowiedź rolników będziemy musieli poczekać do kolejnych wyborów, które odbędą się w 2023 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook, tvn24.pl, agrofakt.pl

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >