RolnikInfo.pl
rolnik pole

unsplash.com / fot. D. de Jonge

Rolnikowi zabroniono korzystać z własnego pola. Wszystko przez wykopaliska

25 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć wydaje się, że zakupiona na własność ziemia może być bez przeszkód użytkowana przez jej właściciela, to istnieją od tej reguły smutne wyjątki, które w kompletnie nieoczekiwany sposób wywracają rolniczą działalność do góry nogami. Jak opisała Interwencja Polsat News, pan Marek otrzymał zakaz korzystania ze swojego pola przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powodem nakazu wstrzymania prac rolniczych od 2014 roku jest obecność cennych wykopalisk pod ziemią.

Rolnik nie może uprawiać własnej ziemi

Koszmar pana Marka trwa od 2014 roku - w rozmowie z Interwencją Polsat News rolnik stwierdził, że to właśnie wtedy w jego gospodarstwie pojawił się mężczyzna, który zaproponował okolicznym mieszkańcom, że będzie prowadził na wyznaczonym terenie prace wykopaliskowe.

Pan Marek mieszka w Dzwonowie (pow. wągrowiecki), wsi oddalonej od Poznania o około 40 kilometrów. W rodzinnej miejscowości mieszka od urodzenia, czyli od 49 lat.

Jak twierdzi rolnik, wykopaliska rozpoczęły się w 2014 roku i w pewnym momencie zostały przerwane. Lata mijały, a na polu nic się nie działo. Co gorsza - pan Marek nie mógł wykorzystywać gruntów do produkcji rolnej ze względu na nakaz wstrzymania prac wydany przez Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków.

gus dochód

GUS: podano wysokość średniego dochodu z jednego hektara za ubiegły rok

CZYTAJ DALEJ

Co dalej?

Pan Marek nie może ani uprawiać swojego pola, ani nie może jeździć po nim traktorem. Wszystko przez rzekome zaginione miasto, które kryje się pod powierzchnią ziemi.

Dlaczego archeolodzy nie kontynuują prac na polu w Dzwonowie - na to pytanie brak odpowiedzi. Sam rolnik wskazuje, że nie ma nic przeciwko prowadzonym pracom, o ile tylko byłby poinformowany o czasie ich trwania.

Sąsiedzi pana Marka wskazują, że za tak długi okres niemożności użytkowania własnego pola rolnik powinien uzyskać odpowiednie odszkodowanie. Sprawa jest poważna, ponieważ gospodarz ma do spłaty kredyt.

Dziennikarze Interwencji dowiedzieli się, że jeśli na terenie pola pana Marka rzeczywiście znajdują się jakiekolwiek zakopane budowle, będą one musiały pozostać w swoim pierwotnym miejscu. Oznacza to, że istnieje możliwość, że rolnik już nigdy nie będzie mógł użytkować swojej nieruchomości.

Wedle wstępnych informacji wiadomo, że rolnikowi nie należy się odszkodowanie. Czy sprawa zmieni swój bieg i skończy się pomyślnym finałem dla poszkodowanego rolnika?

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

  • Sieć sklepów Biedronka pozwała Kołodziejczaka. Żąda 20 tys. złotych

  • Traktorzysta jechał obwodnicą pod prąd. Interweniowała policja

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: polsatnews.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >