Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnikowi zabroniono korzystać z własnego pola. Wszystko przez wykopaliska
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Rolnikowi zabroniono korzystać z własnego pola. Wszystko przez wykopaliska

rolnik pole
unsplash.com / fot. D. de Jonge

Choć wydaje się, że zakupiona na własność ziemia może być bez przeszkód użytkowana przez jej właściciela, to istnieją od tej reguły smutne wyjątki, które w kompletnie nieoczekiwany sposób wywracają rolniczą działalność do góry nogami. Jak opisała Interwencja Polsat News, pan Marek otrzymał zakaz korzystania ze swojego pola przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powodem nakazu wstrzymania prac rolniczych od 2014 roku jest obecność cennych wykopalisk pod ziemią.

Rolnik nie może uprawiać własnej ziemi

Koszmar pana Marka trwa od 2014 roku - w rozmowie z Interwencją Polsat News rolnik stwierdził, że to właśnie wtedy w jego gospodarstwie pojawił się mężczyzna, który zaproponował okolicznym mieszkańcom, że będzie prowadził na wyznaczonym terenie prace wykopaliskowe.

Pan Marek mieszka w Dzwonowie (pow. wągrowiecki), wsi oddalonej od Poznania o około 40 kilometrów. W rodzinnej miejscowości mieszka od urodzenia, czyli od 49 lat.

Jak twierdzi rolnik, wykopaliska rozpoczęły się w 2014 roku i w pewnym momencie zostały przerwane. Lata mijały, a na polu nic się nie działo. Co gorsza - pan Marek nie mógł wykorzystywać gruntów do produkcji rolnej ze względu na nakaz wstrzymania prac wydany przez Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków.

Co dalej?

Pan Marek nie może ani uprawiać swojego pola, ani nie może jeździć po nim traktorem. Wszystko przez rzekome zaginione miasto, które kryje się pod powierzchnią ziemi.

Dlaczego archeolodzy nie kontynuują prac na polu w Dzwonowie - na to pytanie brak odpowiedzi. Sam rolnik wskazuje, że nie ma nic przeciwko prowadzonym pracom, o ile tylko byłby poinformowany o czasie ich trwania.

Sąsiedzi pana Marka wskazują, że za tak długi okres niemożności użytkowania własnego pola rolnik powinien uzyskać odpowiednie odszkodowanie. Sprawa jest poważna, ponieważ gospodarz ma do spłaty kredyt.

Dziennikarze Interwencji dowiedzieli się, że jeśli na terenie pola pana Marka rzeczywiście znajdują się jakiekolwiek zakopane budowle, będą one musiały pozostać w swoim pierwotnym miejscu. Oznacza to, że istnieje możliwość, że rolnik już nigdy nie będzie mógł użytkować swojej nieruchomości.

Wedle wstępnych informacji wiadomo, że rolnikowi nie należy się odszkodowanie. Czy sprawa zmieni swój bieg i skończy się pomyślnym finałem dla poszkodowanego rolnika?

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: polsatnews.pl