Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > GUS: podano wysokość średniego dochodu z jednego hektara za ubiegły rok
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

GUS: podano wysokość średniego dochodu z jednego hektara za ubiegły rok

gus dochód
unsplash.com / fot. C. Schutz

Wedle informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, średni dochód z jednego hektara przeliczeniowego w 2020 roku wyniósł 3 819 złotych. Warto dodać, że zgodnie z danymi przekazywanymi przez GUS przeciętny dochód zazwyczaj osiąga co sezon wyższy poziom - w 2019 roku wynosił on 3 244 złote.

Wspomniane kwoty przekazane przez Główny Urząd Statystyczny są podane w wartości brutto.

GUS: znamy średni dochód z jednego hektara przeliczeniowego

Główny Urząd Statystyczny co roku informuje o średniej wartości brutto dochodu rolników z jednego hektara przeliczeniowego - informacje te z pewnością dają szerszy obraz kierunku rozwoju polskiej wsi, choć z drugiej strony trzeba przyznać, że wyliczanie średniej nie jest z pewnością najdoskonalszą metodą statystyczną.

Pracownicy GUS przygotowali podsumowanie ostatniego pełnego roku w gospodarstwach indywidualnych - w 2020 roku przeciętny dochód wynosił 3 819 złotych brutto.

W 2019 roku kwota ta osiągnęła wartość 3 244 złotych, w 2018 - 2 715 złotych, w 2017 - 3 399 złotych, 2016 - 2 577 złotych, w 2015 - 1 975 złotych, w 2014 - 2 506 złotych.

Między poszczególnymi latami widać niekiedy dość spore różnice wartości brutto (jak np. w przypadku roku 2015 i 2017), lecz z szerokiej perspektywy widać wzrost przeciętnych dochodów rolników indywidualnych w przeliczeniu na hektar gruntów rolnych.

Dodatkowe informacje na temat danych GUS

Średni dochód z jednego hektara przeliczeniowego jest przydatny w procesach rozpatrywania wniosków o stypendia socjalne na uczelniach wyższych, a także w przypadku regulacji rat w trakcie ubiegania się o pożyczkę w banku.

Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że podany dochód za 2020 rok to wartość uśredniona w skali całego kraju. Warto mieć zatem na względzie, że gospodarstwa indywidualne w różnych regionach w Polsce mogą uzyskać bardzo zróżnicowane dochody - zarówno wyjątkowo wysokie, jak i rekordowo niskie.

Czy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące średniego dochodu z jednego hektara przeliczeniowego z 2021 roku okażą się jeszcze wyższe niż te w 2020 roku? Na odpowiedź trzeba będzie nieco poczekać, choć przyznać trzeba, że bieżący sezon obfitował w wiele problemów, które skutecznie podkopały kondycję finansową wielu gospodarstw rolnych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GUS, agropolska.pl