RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rozmowy UE z Ukrainą. Polska ma złożyć wniosek o ujawnienie treści informacji
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.09.2023 14:33

Rozmowy UE z Ukrainą. Polska ma złożyć wniosek o ujawnienie treści informacji

flaga UE i Ukrainy
unsplash.com

Polska podejmuje decydujący krok w dążeniu do większej przejrzystości w rozmowach Unii Europejskiej z Ukrainą. 25 września 2023 roku polski Stały Przedstawiciel przy UE, Andrzej Sadoś, ogłosił, że Polska złoży wniosek o ujawnienie treści informacji na temat rozmów Unii z Ukrainą. 

Wniosek o ujawnienie treści rozmów na linii UE-Ukraina

Wnioskując o ujawnienie treści rozmów między przedstawicielami Unii Europejskiej i Ukrainy, Polska zamierza, żeby Komisja Europejska dostarczyła informacje wszystkim 27 państwom członkowskim Unii Europejskiej w sprawie dyskusji z Ukrainą dotyczących zboża. To krok mający na celu zwiększenie przejrzystości procesu i umożliwienie wszystkim krajom członkowskim uzyskania pełnej wiedzy na ten temat.

Przypomnijmy: w dniu 15 września 2023 roku, Komisja Europejska zdecydowała się na nieprzedłużenie restrykcji wobec importu ukraińskiego zboża w pięciu krajach, w tym w Polsce. Polska natychmiast podjęła samodzielną decyzję o wprowadzeniu zakazu importu tego towaru. Ta inicjatywa spowodowała nagłą i stanowczą reakcję ze strony Ukrainy. Kilka dni po rozszerzeniu blokady zbożowej przez Polskę, rząd w Kijowie złożył oficjalne doniesienie do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Transparencja wobec wszystkich krajów członkowskich

Ambasador Sadoś podkreślił, że Polska oczekuje, iż Komisja Europejska dostarczy opisywane informacje w sposób transparentny, prezentując je w gronie 27 państw członkowskich. Ten krok jest odpowiedzią na brak reakcji ze strony Ukrainy, która miała czas do 19 września na przedstawienie swoich propozycji, ale nie uczyniła tego.

Warunki dla kontynuacji rozmów

Na marginesie tej inicjatywy, ambasador Sadoś podkreślił, że warunkiem podjęcia dalszych rozmów ze stroną ukraińską jest wycofanie przez nią skargi złożonej w WTO. Polska również oczekuje przywrócenia i przedłużenia ograniczeń w eksporcie, co stanowi istotny aspekt negocjacji.

Polska stawia teraz na przejrzystość i współpracę w ramach UE, mając na uwadze interesy rolników oraz wspólną politykę rolno-spożywczą. Wnioskując o ujawnienie treści informacji, Polska dąży do osiągnięcia bardziej efektywnego i zrównoważonego rozwiązania w kontekście wyzwań, jakie stoją przed Unią Europejską.

 

 

źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Ukraina