RolnikInfo.pl
seniorzy

unsplash.com / fot. Cristian Newman

Seniorzy na wsi żyją krócej niż w miastach. Badania GUS wskazują jasno

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na podstawie badania GUS zatytułowanego "Sytuacja osób starszych w Polsce w 2019 r." możemy się dowiedzieć, że życie seniorów w miastach i na wsiach znacząco się różni. Jedną z istotnych kwestii jest tutaj długość życia: na obszarach wiejskich odnotowano znacznie wyższy odsetek umieralności wśród osób powyżej 60. roku życia w porównaniu do tej samej grupy wiekowej zamieszkującej miasta.

Zgodnie z wynikami badania, w 2019 roku na każdy tysiąc mieszkańców w wieku senioralnym zmarło 39 osób na wsiach oraz 35 osób mieszkających w miastach. Powodów takiej sytuacji można dopatrywać się w wykluczeniu komunikacyjnym, słabszym dostępie do opieki medycznej i niższych dochodach.

Sytuacja seniorów mieszkających na obszarach wiejskich

Badanie Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowane Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. przedstawia nie tylko szereg liczb i wykresów - za nimi stoją bowiem poszczególne ludzkie historie, które składają się na poruszający obraz rzeczywistości, w której na co dzień żyjemy.

Niestety, pomimo tego, iż Polska jest krajem, w którym widoczny jest wzrost gospodarczy, to nadal nie brakuje bolesnych różnic między poszczególnymi częściami społeczeństwa. Jednym z przykładów jest sytuacja życiowa seniorów mieszkających na wsiach i w miastach.

Wedle informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku na każde tysiąc osób mieszkających w naszym kraju (w wieku powyżej 60. roku życia) zmarło średnio 39 osób z obszarów wiejskich oraz 35 osób z miast. Różnica - w świetle statystyk - nie jest symboliczna. Dlaczego mamy do czynienia z takim zjawiskiem? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Wiele wyjaśnić mogą dalsze informacje przekazywane w raporcie na temat badania Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. - okazuje się bowiem, że pomimo upływu lat, kolejne różnice na linii seniorzy z miast-seniorzy ze wsi są obecne w wielu dziedzinach życia.

Senior na wsi a senior w mieście

Co ciekawe, według badań statystycznych większość osób starszych w naszym kraju mieszka w ośrodkach miejskich. Wskaźnik urbanizacji w Polsce w 2019 roku wyniósł 65,2%. W miastach odsetek osób powyżej 60. roku życia wyniósł 27,4%, natomiast na wsiach - 22%.

Seniorzy mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem m.in. wtedy, kiedy mają odpowiedni dostęp do opieki medycznej. Jest to jednak ściśle związane z możliwościami transportowymi. Nie trzeba podkreślać, że w Polsce problem wykluczenia komunikacyjnego jest nierozwiązany, co oddziałuje na obniżenie jakości życia wszystkich grup wiekowych zamieszkujących obszary poza miastami.

Kolejną kwestią, która ma wpływ na sytuację seniorów, są wysokości pobieranych przez nich rent i emerytur. Po raz kolejny osoby starsze mieszkające na wsi (a zwłaszcza te, które pracowały w rolnictwie) są w gorszym położeniu niż ich rówieśnicy z miast.

Według GUS przeciętne dochody i wydatki gospodarstw domowych w miastach są wyższe - dochód rozporządzalny na jedną osobę w 2019 roku wyniósł 2218 złotych, podczas gdy na wsi suma ta osiągnęła pułap aż o 22,9% mniejszy.

Badanie GUS przedstawia fakty, jednakże receptę na zarysowane problemy muszą znaleźć osoby, które podejmują decyzje na temat przyszłości naszego kraju. Wiadome jest jedno - liczba osób w wieku senioralnym w Polsce będzie się zwiększać, a czas na to, by poprawić jakość życia na obszarach wiejskich, już dawno minął.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: stat.gov.pl

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >