Ta roślina odstrasza kleszcze, znajdziesz ją za domem. Wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia

Spacerujesz po łące albo kosisz trawnik za domem i nawet nie wiesz, że mijasz naturalny środek na kleszcze. Ta roślina pachnie bardzo intensywnie, a dla owadów jest nie do zniesienia. Jak działa na kleszcze i czy można samodzielnie zrobić z niego skuteczny preparat?
Gdzie rośnie wrotycz i jak go zbierać?
Wrotycz łatwo znaleźć na miedzach, przy drogach polnych, na nieużytkach i skrajach lasów. Charakterystyczne żółte kwiaty zebrane w płaskie baldachogrona rozpoznasz bez trudu. Zbieraj je w suchy dzień, od lipca do września, ścinając górne 20–30 cm pędów. Susz w przewiewnym, zacienionym miejscu – to pozwoli zachować najwięcej olejków eterycznych. Uwaga: wrotycz może podrażniać skórę, dlatego warto używać rękawiczek i po zbiorach umyć ręce.
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) zawiera w olejkach eterycznych związki o silnym działaniu odstraszającym: tujon, kamforę i borneol. Ich intensywny zapach, postrzegany przez ludzi jako balsamiczny, działa na owady jak sygnał alarmowy. Badania Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie wykazały, że już 3-procentowy ekstrakt z wrotyczu odstrasza około 80% kleszczy z tkaniny nasączonej preparatem. Działa także na komary i meszki, a efekt utrzymuje się kilka godzin po oprysku. Dawniej wrotyczem okadzano stajnie i domy – dziś wiemy, że nie bez powodu.


Domowy odstraszacz kleszczy
Najprostsza forma to świeży bukiet zawieszony nad drzwiami altany czy wiaty – zniechęci owady do zbliżania się. Skuteczniejszy jest jednak spray: zalej garść suszonego ziela litrem gorącej wody, odstaw na 15 minut, przecedź i po ostudzeniu dodaj 50 ml spirytusu lub octu jabłkowego. Spryskuj ubranie, ramy okienne lub meble ogrodowe. Wrotycz na kleszcze to naturalna, tania i – przy odpowiednim stosowaniu – bezpieczna alternatywa dla chemicznych środków. Rośnie niemal wszędzie, dlatego warto wykorzystać jego właściwości, zwłaszcza w sezonie letnim.
Uważaj na toksyczność
Uwaga – nie stosuj preparatu na skórę, nie rozpylaj go w pobliżu kotów ani małych dzieci. Wrotycz, chociaż może być skutecznym środkiem odstraszającym owady, jest toksyczny. Trzeba obchodzić się z nim z dużą ostrożnością.
Tujon, obecny we wrotyczu, działa neurotoksycznie w większych ilościach. Dlatego nie wolno stosować naparu ani olejku bezpośrednio na skórę dzieci, kobiet w ciąży, zwierząt domowych i osób z alergiami. Preparaty nakładaj wyłącznie na odzież, obroże (od zewnątrz) lub inne powierzchnie, które nie mają stałego kontaktu z ciałem.




































