Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Tak objawia się groźna choroba u zwierząt. Pojawienie się jej to ogromne straty dla hodowcy
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 11.02.2025 10:33

Tak objawia się groźna choroba u zwierząt. Pojawienie się jej to ogromne straty dla hodowcy

Świnia
Fot. Canva Teams

Pojawienie się wśród świń tej niebezpiecznej choroby zakaźnej, niestety oznacza konieczność wybicia stada. Czym się objawia i jak ją zwalczać? Czy stanowi zagrożenie również dla człowieka? Każdy hodowca trzody chlewnej powinien znać procedury postępowania w przypadku wystąpienia tego wirusa.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Niestety hodowla trzody chlewnej wiąże się z występowaniem różnych zakażeń. Ich nasilenie jest różne, natomiast od staranności i dociekliwości rolnika będzie zależeć zdrowie świń. Niezwykle istotne jest, aby dbać o profilaktykę i skuteczne zwalczanie, żeby choroby nie rozprzestrzeniały się w stadzie i nie stanowiły obniżenia dochodów gospodarstw produkujących trzodę chlewną.

Świnie
Fot. imago/Rainer Weisflog/EAST NEWS

Corocznie z powodu groźnych chorób w produkcji trzody chlewnej choroby różnego typu powodują ogromne straty. Najważniejsze z nich i często występujące w stadach są powodowane przez różne drobnoustroje (wirusy, bakterie i tym podobne). Jedną z najgroźniejszych jest ASF, czyli afrykański pomór świń — jest to szybko rozprzestrzeniająca się, zakaźna chorobą wirusowa, która dotyka wyłącznie świń domowych, świniodzików i dzików. Jak objawia się zakażenie i czy jest groźne dla ludzi?

Alaksandr Łukaszenka, Darek Dziduch
Koniec ukrytego bezrobocia na wsi. Nielegalne traktory trafią na złom
AGRO-PARK 2025: Co w tym roku przyciągnęło rolników z całego kraju? Krajowa branża drobiu bije na alarm. Z półek znikają jaja, sklepy wprowadzają limity

Czy człowiek może zarazić się ASF?

Choroba ASF pochodzi z Afryki, gdzie powszechnie występuje w wielu państwach. Pierwszy przypadek w Europie wystąpił w 1957 roku w Portugalii, a po kilku latach problem odnotowała również Hiszpania, Francja i Włochy. W Polsce pierwszy przypadek ASF zanotowano dopiero w 2014 roku. ASF nie rozprzestrzenia się jak wiele innych tego typu chorób drogą powietrzną. Zwierzęta zostają zakażone na skutek mechanicznego wprowadzenia czynnika chorobotwórczego.

Wirus przenosi się najczęściej poprzez transport oraz pochodzące od chorych świń i dzików mięso, produkty mięsne, odpady kuchenne i poubojowe. Świnie zakażają się najczęściej po kontakcie z chorymi osobnikami, bądź zakażonymi odpadami. Co więcej, ASF może rozprzestrzeniać się również poprzez osoby czy nawet pojazdy, które znajdą się na terenie gospodarstwa. Ze względu na bardzo wysoką żywotność i trwałość wirusa, źródłem zakażenia mogą też być skażone narzędzia i sprzęt, i zwierzęta takie jak psy, koty czy gryzonie, oraz skażona woda i pasza.

Inne gatunki zwierząt oraz ludzie nie zarażają się wirusem ASF. Choroba nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jakie objawy wśród zwierząt daje wirus i jak postąpić w przypadku podejrzenia zakażenia?

Zobacz też: Oto co rolnik może odliczyć od VAT. To nie tylko zakup maszyn i sprzętu

Musisz to zrobić, jeśli podejrzewasz zakażenie ASF

Jak rozpoznać, że mogło dojść do zakażenia ASF? Objawów choroby może być bardzo wiele, są także różnorodne. Wśród nich wymienia się problemy, jak wysoka gorączka (do 40,5-42 stopni Celsjusza), w czasie której często początkowo zwierzęta zachowują się normalnie i wykazują apetyt, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, a jednocześnie drobne, ale licznie występujące wybroczyny w skórze. 

Świnie
Fot. imago/Rainer Weisflog/EAST NEWS

Jest to także zaczerwienienie skóry występujące przede wszystkim na końcach uszu, ogona i kończynach, duszności, pienisty lub krwisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, niedowład zadu, biegunka, występująca często z domieszką krwi, wymioty, ronienia u prośnych macior, objawy nerwowe (podniecenie, drgawki mięśni i skurcze kloniczno-toniczne), częste i nagłe padnięcia świń niezależnie od ich wieku, bez objawów towarzyszących.

Jeśli rolnik zauważa powyższe objawy wśród osobników w stadzie, powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt. Może to zrobić:

  • bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii,
  • za pośrednictwem lekarza weterynarii, który opiekuje się gospodarstwem,
  • do właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).

Obowiązek zgłoszenia podejrzenia choroby zakaźnej wynika z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Niedopełnienie obowiązku traktowane jest jako wykroczenie. 

„Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło, zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu, jeżeli stwierdził, że zwierzę padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania”. - przekazuje Główny Inspektorat Weterynarii

Niestety, w przypadku wystąpienia ASF jedyną skuteczną metodą zwalczania jest postępowanie administracyjne w stosunku do chorych i podejrzanych o zachorowanie osobników — należy je zabić i zutylizować. 

GIW zaleca, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć występowanie zakażeń, poprzez konkretne działania.

  • Warto zrezygnować z zakupu świń pochodzących z niewiadomego źródła;
     
  • Nie należy karmić zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia;
     
  • Trzeba zabezpieczać budynki inwentarskie przed dostępem dzikich zwierząt;
     
  • Pożyteczne jest stosowanie mat dezynfekcyjnych;
     
  • Należy ograniczać dostęp osób postronnych do zwierząt;
     
  • Koniecznością jest zachowywanie podstawowych zasad higieny.