Od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 roku rolnicy prowadzący małe gospodarstwa rolne mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Rozwój małych gospodarstw". Pomoc przyznawana jest w formie jednorazowej płatności ryczałtowej w wysokości 120 tys. zł.
Podczas niedawnej konferencji Ministrów Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono ważne daty i szczegóły dotyczące dopłat do zbóż. Zostało mało czasu.
19,7 mld złotych – tyle łącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Płatności końcowe wraz z zaliczkami dotarły już do ponad 1,225 mln rolników.
Ceny za hektar gruntów rolnych mogą przyprawić wiele osób o zawrót głowy. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena na dzień dzisiejszy wynosi 65 301 zł, jednak to nic z porównaniem kosztów za hektar klasy I czy II. W wielu rejonach kraju stawki dochodzą nawet do 100 tysięcy i więcej złotych za hektar ziemi najbardziej porządanej. Stawki w skali roku poszły w górę o ponad 5 tysięcy złotych. Gdzie można kupić najtaniej, a gdzie najdrożej ziemię?
Już od dzisiaj producenci rolni, którzy utrzymują świnie, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 100 procentowej refundacji na koszty poniesione w związku z inwestycją w bioasekurację w 2024 roku. Rolnicy mogą zakupić odzież ochronną lub maty dezynfekujące, wszystko co potrzebne dla ograniczenia przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw. Termin naboru kończy się pod koniec lipca.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że rolnicy mają czas na złożenie wniosku o dopłaty za 2024 rok do 1 lipca. Na ten moment wpłynęło 1,08 miliona wniosków.
Nie dalej jak rok temu, hodowcy drobiu nerwowo reagowali na wieści o konieczności zgłaszania chociażby jednej kury czy kaczki do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Sytuację wówczas opanowano i sprawa przycichła. Teraz temat wraca na nowo, w związku ze zmianą przepisów, które wejdą w życie od 1 lipca. Czy faktycznie trzeba będzie rejestrować nawet minimalne sztuki drobiu? Agencja Rolna wypowiedziała się w tej sprawie.
Organizacje producentów owoców i warzyw, już kolejny raz mają możliwość ubiegania się o dotację na realizację działań, zapisanych w swoich programach operacyjnych. Trzeba jednak się pospieszyć, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków, który potrwa tylko do 22 lipca 2024 roku. Na co można otrzymać dofinansowanie?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazała w komunikacie informacje dotyczące wypłat pieniędzy z tytułu dopłat bezpośrednich za rok 2023. ARiMR podała, że do dnia 10 czerwca 2024 roku fundusze wpłynęły na konta 1,162 mln rolników, to łącznie aż 8,36 mld złotych. O dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, ubiegało się w sumie 1,24 mln rolników, jednakże czas wypłat kończy się wraz z końcem czerwca. Agencja stara się sprawnie wypłacać pieniądze, ale czy wszyscy rolnicy je otrzymają je do końca miesiąca?
Już w czerwcu rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. W grę wchodzą potężne kwoty, które rolnicy mogą przeznaczyć m.in. na zakup nieruchomości rolnych, maszyn i sprzętów rolniczych czy nawet zwierząt gospodarskich. Jakie warunki musi spełnić rolnik, by otrzymać premię i jakie pieniądze może otrzymać? Wyjaśniamy.
5 czerwca jest ostatnim dniem na złożenie wniosków o dopłaty do sprzedanego zboża. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ich już ponad 160 tysięcy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków o dopłaty z tytułu użytego materiału siewnego w kategorii elitarnej bądź kwalifikowanej oraz ekologicznego materiału siewnego w kategorii elitarnej bądź kwalifikowanej.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwa nabór wniosków na dopłaty do zbóż w związku ze stratami poniesionymi przez polskich rolników w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Czas na złożenie wniosków jest krótki, trzeba spełnić kilka warunków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała informacje o rozpoczęciu naboru wniosków na dopłaty do sprzedanego zboża. Czasu na złożenie wniosków jest bardzo mało.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.
Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia?
Niegdyś żyjący na wsi gospodarze nie wyobrażali sobie swojego inwentarza bez pokaźnej liczby drobiu. Kury i inne ptactwo domowe miały być hodowane na potrzeby własne, ot chociażby na niedzielny rosół. Humanitarne ubijanie drobiu lata temu, nie miało takiego znaczenia dla gospodarza, jak ma w czasach obecnych - liczyły się precyzja i ostrze siekiery. Dzisiejszy ubój musi odbywać się z określonymi regulacjami uwarunkowanymi w przepisach prawa. Humanitarny ubój można wykonać za pomocą specjalnych urządzeń. Jakich? Podpowiadamy.
Początek maja to dla części urzędów czas wolny od pracy. Od 1 do 3 maja nieczynne będą również stacjonarne biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz tego, rolnicy będący w pilnej potrzebie nie skorzystają także z infolinii Agencji Rolnej. Kiedy urzędy odpracują dodatkowy dzień wolny? Podpowiadamy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że w Dzienniku Ustaw opublikowano w dniu 26 kwietnia Rozporządzenie o wysokość stawek w ekoschemacie “Dobrostan zwierząt".
Nadczedł wyczekiwany czas dla rolników. Od 15 marca 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Wsparcie finansowe otrzymają aktywni zawodowo rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą i posiadają minimum 1 ha powierzchni gruntów. Do kiedy należy składać wnioski? Kiedy rolnik może spodziewać się wypłaty?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło nowe rozporządzenie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z nowym prawem, producenci rolni będą mogli uzyskać refundację 70% składki ubezpieczenia produkcji zwierząt hodowlanych od ryzyka strat spowodowanych przez 36 chorób zakaźnych. Sprawdź, jakie choroby znalazły się na liście i kiedy będzie możliwość składania wniosków.
Jutro ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc suszową dla rolników, którzych uprawy zniszczyły w ubiegłym roku niekorzystne zjawiska pogodowe. Niestety, rolnicy coraz częściej zgłaszają problemy z aplikacją, która źle oszacowuje straty suszowe. Brak możliwości pobrania protokołu szacowania strat, powoduje apel rolników do ARiMR, by wydłużyła czas składania wniosków.
Wiosenne wypalanie traw na polach to niegdyś częsty widok. Kiedyś ludzie błędnie sądzili, że taki zabieg, wykonany ciepłą wiosną, ma spowodować bardziej gęsty odrost traw. Niestety, mylili się. Przekonanie o skuteczności wypalania traw doprowadza nie do bujnego odrostu, a do nałożenia na wypalającego surowych sankcji.
11 marca w Polsce obchodzone jest Święto Sołtysa. Rolą sołtysa jest m.in. reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, oraz zwoływanie zebrań na świetlicy wiejskiej. W tym dniu świętuje około 40 tysięcy pań i panów sołtys w kraju, dlatego też życzenia postanowił złożyć sam prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ostatnie dwa dni składania wniosków o dopłaty do kukurydzy będą bardzo intensywne zarówno dla pracowników Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz dla rolników chcących złożyć wniosek.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o rozpoczęciu naboru wniosków na dopłaty dla producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji związanej z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W pierwszym dniu naboru złożono już ponad 20 000 wniosków!
Masz zamiar zainwestować w zbiornik na wodę deszczową? W takim razie nie zwlekaj, gdyż kończy się czas na złożenie wniosku o dofinansowanie z programu "Moja Woda". Co zrobić, żeby dostać dofinansowanie w kwocie 6 000 złotych?
Sprawdzanie cen gruntów rolnych jest często istotną kwestią dla każdego rolnika, któremu zależy na sprzedaży lub na zakupie dodatkowych gruntów pod uprawę. Uwarunkowanie cen zależne jest głównie od lokalizacji, klasy gleby czy powierzchni danego gruntu. Agencja Rolna udostępniła dane dotyczące cen zakupu/sprzedaży użytków rolnych.