Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zacznie się już 10 maja. Ogromny protest rolników, w tych miejscach będą blokady
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 09.05.2024 19:28

Zacznie się już 10 maja. Ogromny protest rolników, w tych miejscach będą blokady

Strajk rolników polska
fot. East News, Piotr Molecki

W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.

Związki zawodowe przeciwko Zielonemu Ładowi

Marsz, który odbędzie się 10 maja w Warszawie jest organizowany wspólnie przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz NSZZ Solidarność Ogólnopolską. 

Jak podają organizatorzy, spodziewają się nawet ponad 200 000 uczestników marszu, którzy nie zgadzają się z zapisami Zielonego Ładu. 

Na stronie organizatorów znajdujemy grafikę, na ktorej zapisane są główne hasła jutrzejszego marszu. 

Zielony Ład to według organizatorów:

  • Zniszczenie dla polskiego rolnictwa,
  • Drogi prąd i ciepło. Zakaz ogrzewania gazem i węglem,
  • Zakaz aut spalinowych. Gigantyczne opodatkowanie paliw,
  • Przymusowe dostosowywanie budynków do “zeroemisyjności”,
  • Upadek lub ucieczka przemysłu, bezrobocie,
  • Drożyzna w sklepach. Ogromne koszty transportu. 

 

To oni wystartują do Europarlamentu z list PiS. Kontrowersyjny wybór

Gdzie można spodziewać się utrudnień?

Początek marszu planowany jest na godzinę 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. 

Ważnym punktem na trasie przemarszu będzie ulica Jasna 14/16, gdzie znajduje się siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Strajkujący złożą w niej petycje ze swoimi postulatami. 

Następnie udadzą się pod siedzibę Sejmu RP, gdzie na godzinę 15.00 planowane jest złożenie petycji u Marszałka Sejmu RP, Szymona Hołowni. 

Zakończenie protestu planowane jest na godzinę 22.00. 

Jak czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji trasa przemarszu obejmie następujące ulice: ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Świat, ul. Świętokrzyska, ul. Marszałkowska, Rondo R. Dmowskiego, Al. Jerozolimskie, Rondo Ch. de Gaullea, ul. Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i ul. Wiejska (zakończenie marszu).

Już dziś warto zaplanować zmianę jutrzejszej trasy dojazdowej, bądź zmianę planów zgodnie z zaleceniami stołecznej policji.

Na bieżąco będziemy informowali o utrudnieniach na ulicach Warszawy i ewentualnych objazdach.

Warto już teraz pomyśleć o alternatywnych trasach przemieszczania się oraz pozostawieniu swoich samochodów i korzystania z warszawskiego transportu publicznego - czytamy na stronie internetowej KSP.

 

Marsz polityczny czy apolityczny

Organizatorzy strajku zapraszają na marsz wszystkich zainteresowanych nie tylko rolnictwem, ale także wpływem Zielonego Ładu na nasze życie. 

W swoich postulatach wskazują, że Zielony Ład dotyczy nie tylko rolnictwa, ale także każdej dziedziny życia od cen żywności, przez ceny prądu, ogrzewanie domów, warunki mieszkaniowe oraz środki transportu. 

Trudno jednak nie doszukiwać się powiązań politycznych jutrzejszego marszu z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Po raz pierwszy informację o strajku w dniu 10 maja podał w rozmowie z mediami Jarosław Kaczyński. Dopiero potem taka informacja pojawiła się na stronie NSZZ Solidarność. Pisaliśmy o tym tutaj

Już przy poprzedniej akcji protestacyjnej organizowanej przez pana Dudę i Obszańskiego pojawiły się zarzuty o wykorzystywanie rolników do rozgrywek politycznych. 

Piotr Duda związany jest od lat z Prawem i Sprawiedliwością. Rolnicy zarzucają mu brak interwencji NSZZ kiedy strajkowali w 2020 czy 2022/23 roku. 

Zbliżające się wybory do Europarlamentu sprawiają, że temat strajków rolników jest traktowany jak trampolina do dobrego wyniku wyborczego. I należy o tym pamiętać.