Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > To warzywo bije rekordy cenowe. Kilogram selera kosztuje krocie
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 19.04.2024 20:06

To warzywo bije rekordy cenowe. Kilogram selera kosztuje krocie

seler naciowy
fot. Pixabay/Engin_Akyurt

Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się przedłużyć zerowej stawki na żywność, dlatego od 1 kwietnia ceny żywności podskoczyły o 5% VAT. Najmocniej wywindowały ceny warzyw, a szczególnie seler, który zajmuje miejsce na podium w rankingu najdroższych bomb witaminowych. Ekspert rolno- spożywczego rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera wyjaśnia, dlaczego akurat seler osiągnął najmocniejszy trend wzrostowy cen.

Dlaczego warto jeść warzywa

Według dietetyków warzywa i owoce powinny stanowić obowiązkowy element codziennej diety każdego człowieka. Przyjmować je należy przynajmniej 5 razy dziennie, a wszystko to ze względu na pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Wśród korzyści, jakie daje regularne spożywanie warzyw jest m.in. wspieranie układu odpornościowego, spowalnianie procesów starzenia, ale również przeciwdziałanie rozwojowi różnorakich chorób ( w tym nowotworów i chorób układu krążenia) czy wspomaganie leczenia nadwagi lub otyłości. 
 

Jak rozpoznać polską truskawkę? Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek

Liderzy na rynku cen warzyw

Trend wzrostu cen warzyw można zauważyć już od Świąt Wielkanocnych. Najmocniej w ostatnich dniach zdrożał jednak seler, choć ceną nie pobije utrzymującej się wysoko w rankingu pietruszki. Serwis Business Insider Polska zapytał Macieja Kmerę, eksperta rynku hurtowego w Broniszach o przyczyny nagłej drożyzny tych warzyw.

Niebezpiecznie drożeją właściwie tylko dwa produkty — pietruszka oraz seler. Ze względu na wczesne listopadowe ataki zimy wiele z tych warzyw zostało na polach - tzn. rolnicy jeszcze ich nie zebrali. Nie wiadomo, czy te warzywa się w ogóle nadają do sprzedaży - i będzie to oczywiście miało wpływ na ceny - wyjaśnia w rozmowie z Business Insider Polska Maciej Kmera

Ile dziś zapłacimy za selera i pietruszkę?

Przyjrzeliśmy się cenom selera i pietruszki sprzed roku i porównaliśmy je z obecnymi. Sytuacja nie wygląda najlepiej. Za kilogram krajowego selera na giełdzie w Broniszach obecnie zapłacimy około 5 zł, dla porównania w kwietniu 2023 roku kilogram selera kosztował jedynie 4 zł. 

Ubiegłoroczna cena pietruszki na giełdzie w Broniszach wynosiła maksymalnie 6,5 zł/kg. Dziś za 1 kg korzenia pietruszki zapłacimy nawet do 10 zł. Wzrost cen jest wyraźny i niepokojący. Jednak nie są to najdroższe warzywa, jakie możemy zakupić w polskich sklepach. Fanatycy bobu i fasolki szparagowej nie mają lekko, gdyż ceny tych warzyw sięgają od 55 zł/kg do nawet 60 zł/kg.