Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Unia przekaże 98,6 mln euro na wsparcie rolników. Nie trafią do wszystkich
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 20.02.2025 22:36

Unia przekaże 98,6 mln euro na wsparcie rolników. Nie trafią do wszystkich

Unia Europejska
Fot. Leonardo1982/pixabay/CanvaPro

Ubiegły rok upłynął pod znakiem licznych klęsk żywiołowych, które miały ogromny wpływ na europejskie rolnictwo. Z tego też powodu Unia zamierza przeznaczyć aż 98,6 milionów euro na wsparcie dla rolników, którzy odnieśli straty. Wiadomo, jakie kraje znalazły się na liście. Czy na pomoc finansową mogą liczyć też Polacy?

Gigantyczne straty europejskich rolników. 2024 rok był ogromnym wyzwaniem

To już kolejny rok z rzędu, w którym to rolnicy z Europy odczuli dotkliwie, co oznacza globalne ocieplenie. Ekstremalnie wysokie temperatury towarzyszyły im przez niemal cały sezon letni, co negatywnie wpłynęło na plony. 

Gdyby tego było mało, w 2024 r. doświadczyliśmy powodzi, którymi żyła Europa Środkowo-Wschodnia. Żywioł dał osobie znać nie tylko w Czechach, Austrii czy Rumunii, ale i w Polsce. Niestety z uwagi na zmiany klimatu, podobnych klęsk żywiołowych może być więcej. Unia Europejska ma plan, jak po takich tragediach wspomóc rolników. 

rolnik
Fot. WFranz/Pixabay
Patryk Wołosz
Trwa walka o ziemię. Rolnicy mają poważny problem
Ważny komunikat PFRON. Orzeczenia wygasną już 31 marca. Kto zapomni, straci zwrot składek KRUS Ubezpieczeni w KRUS mogą mieć kłopoty. Jest pilny apel policji

Rolnicy dostaną pieniądze od Unii. Tyle milionów euro jest w puli

Unia Europejska dysponuje roczną rezerwą rolną, której wysokość opiewa na aż 450 mln euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Obejmuje lata 2023-2027. Niestety z racji coraz częstych i ekstremalnych warunków pogodowych, Komisja Europejska zaznacza, że niezbędne jest wdrażanie skutecznych działań wzmacniających odporność gospodarstw w razie przyszłych wyzwań, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć, a także odpowiednich narzędzi zarządzania ryzykiem.

W 2024 roku rolnicy zamieszkujący europejskie tereny doświadczyli wielu dramatów i w dalszym ciągu część z nich próbuje wyjść na prostą. Dlatego też z 400 mln euro rezerwy Unia przeznaczy na nich 98,6 mln euro

Na jakie wsparcie będą mogły liczyć poszczególne kraje? Okazuje się, że nie będzie to równy podział. 

Te kraje otrzymają wsparcie finansowe z Unii Europejskiej

Unia zadeklarowała, że pomoże rolnikom, by ci mogli choćby częściowo zrekompensować straty w produkcjach, ale i dochodach. Środki mają dofinansować gospodarstwa, które od wiosny 2024 r. ucierpiały najbardziej z powodu ekstremalnych klęsk żywiołowych oraz niesprzyjających zjawisk pogodowych.

Państwa, które otrzymają wsparcie finansowe, mają czas do 20 września 2025 r. by rozdzielić odpowiednio środki. Ponadto mają obowiązek zapewnić, że pieniądze trafią bezpośrednio do poszkodowanych rolników. Do 31 maja 2025 r. muszą także przedstawić Komisji Europejskiej szczegółowy raport dotyczący wdrażania pomocy, w tym kryteria i prognozy wypłat.

Największe trudności odnieśli rolnicy z: Hiszpanii (susze, upały i powodzie w okolicy Walencji), Cypru (brak opadów wysokie temperatury przyczyniły się do słabej uprawy zbóż, oliwek, owoców i warzyw), Łotwy (rekordowe niskie temperatury zimą i intensywne opady deszczu), Chorwacji i Węgier (upały, susza, ekstremalne warunki, które negatywnie wpłynęły m.in. na kukurydzę i buraki cukrowe). Z wieloma wyzwaniami zmagali się także rolnicy z Polski, jednak czy Komisja Europejska ich uwzględniła?

Podano, jakie kraje będą mogły liczyć na wsparcie finansowe:

  • Hiszpania - 68 mln euro
  • Węgry - 16,2 mln euro
  • Chorwacja - 6,7 mln euro
  • Łotwa - 4,2 mln euro
  • Cypr - 3,5 mln euro