Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej zaciąganym wsparciem finansowym. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to kredyt celowy, który pozwala nabyć nieruchomość. Weźmy pod uwagę, że tylko połowa Polaków generuje oszczędności, a najczęściej nie przekraczają one wartości dwukrotnej pensji.
To zbyt mało, aby kupić mieszkanie za gotówkę. Inwestorzy, którzy chcą rozpocząć współpracę z instytucją bankową w ramach kredytu hipotecznego, powinni brać pod uwagę wiele czynników i warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać kredyt hipoteczny . Rata miesięczna jest ważnym kryterium, ponieważ wpływa na płynność finansową, a co za tym idzie, na jakość zarządzania własnym budżetem w długim okresie.
Jaki system spłaty miesięcznych rat wybrać? Jak regulować należności z tego tytułu? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Kredyt hipoteczny - rata, stała, malejąca albo rosnąca
Weź pod uwagę, że kredyt hipoteczny wykazuje dosyć duże ryzyko finansowe. Co więcej, zaciągany jest na znaczną wartość oraz przy akceptacji długiego okresu współpracy z bankiem. Niektóre zobowiązania tego rodzaju regulowane są przecież przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Nic dziwnego, że każdy przyszły kredytobiorca zastanawia się, jak spłacać kredyt hipoteczny. Jaka rata będzie najlepsza, skoro nikt nie może mieć gwarancji zachowania płynności w długim okresie, zaś dla banku należy być klientem w pełni wiarygodnym i wypłacalnym.
Do wyboru jest system płatności w trzech różnych ratach. Najczęściej wybierany jest kredyt hipoteczny ze stałą ratą, czyli ten, który w długim okresie współpracy wykazuje takie same koszty, które kredytobiorca może z łatwością oszacować.
Zastanowić można się również nad zagadnieniem typu kredyt hipoteczny rata stała czy malejąca albo rata rosnąca i tutaj podjęcie decyzji będzie zależeć od indywidualnych preferencji klienta instytucji bankowej.
Raty malejące wykazują największą wartość w pierwszym okresie współpracy, ale wraz z upływem czasu maleją. Raty rosnące są za to najpierw niskie, a potem ich wartość rośnie. Bez względu na wybór systemu regulowania należności, klient musi brać pod uwagę własne możliwości finansowe.
Rata - kredyt hipoteczny nadpłacany
Uzgodniona w harmonogramie spłat rat miesięcznych wartość każdej należności jest minimalna, ale nie oznacza to, że kredytobiorca nie może spłacać więcej. Jeśli jego sytuacja finansowa jest na tyle dobra i stabilna, kredyt hipoteczny może być nadpłacany.
Każda spłata środków o dodatkowej wartości może zmniejszać potrzeby do regulowania kapitał albo zmniejszać liczbę koniecznych do spłaty należności w miesięcznych ratach. To świetny mechanizm oddłużeniowy, dzięki któremu klient zawsze generuje oszczędności.
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Rata miesięczna może być spłacana w większej wartości niż ta minimalna, co skutkuje niższymi kosztami całkowitymi. Jak najbardziej jest to korzystne.
Kredyt hipoteczny - jak oszacować miesięczną ratę?
Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło typu "kredyt hipoteczny rata malejąca kalkulator " albo "kredyt hipoteczny rata stała kalkulator" aby móc oszacować wysokość miesięcznych należności. Pod uwagę należy wziąć kwotę kredytu, oprocentowanie oraz liczbę rat.
Pamiętaj jednak, że kalkulator pozwoli Ci jedynie oszacować wartość miesięcznej raty, natomiast jej precyzyjną wysokość poznasz dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej, którą wydaje bank w ramach udzielanego kredytu hipotecznego. Raty miesięczne będą zależeć również od wartości wkładu własnego, który zmniejsza zobowiązanie i poprawia zdolność kredytową klienta.