Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej w tym regionie Polski. Alarmujące prognozy, nadchodzi wielkie załamanie pogody
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 07.07.2025 13:42

Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej w tym regionie Polski. Alarmujące prognozy, nadchodzi wielkie załamanie pogody

IMGW, alarm pogodowy
Fot. clintspencer – Getty Images Signature

Sytuacja pogodowa w Polsce gwałtownie się zmienia. Eksperci ostrzegają przed zjawiskami, które mogą sparaliżować życie w wielu regionach. Są alarmujące prognozy dla dwóch regionów, trzeba być przygotowanym.

Niepokojące prognozy i ostrzeżenia. Synoptycy zapowiadają nagłe zmiany

Po wyjątkowo upalnym weekendzie Polska stanie w obliczu dynamicznego załamania pogody. Zmiany atmosferyczne, które zapowiadane są na najbliższe godziny, mogą przynieść niespodziewane konsekwencje dla mieszkańców wielu regionów. Meteorolodzy już teraz ostrzegają – nadchodzi gwałtowne ochłodzenie, którym towarzyszyć będą groźne zjawiska pogodowe.

W poniedziałek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, obejmujące przede wszystkim zachodnią i południowo-wschodnią część Polski. Choć alerty wydane są w najniższym możliwym stopniu, synoptycy nie ukrywają, że sytuacja może się dynamicznie zmieniać. Mieszkańcy powinni uważnie śledzić aktualizacje prognoz i stosować się do zaleceń służb.
 

pogoda 1.jpg
Fot. welcomia/CanvaPro
Lekarze ostrzegają, chrońcie swoje psy. Niebezpieczeństwo czyha w trawie W Kauflandzie powariowali, wyprzedają meble ogrodowe za grosze. Trzeba się spieszyć, promocja szybko się kończy

Rosnąca presja pogodowa. Część kraju już odczuwa skutki frontu burzowego

Wstępne informacje przekazywane przez IMGW sugerują, że burze mogą pojawić się m.in. w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, a także w częściach mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego.
 

Z danych przekazanych przez synoptyków wynika, że największe zagrożenie mogą stanowić silne podmuchy wiatru, osiągające prędkość do 75 km/h. To zjawiska, które potrafią spowodować poważne zniszczenia, zwłaszcza w regionach o gęstej zabudowie i licznych liniach energetycznych.

Nie bez znaczenia są też warunki temperaturowe – dla regionów od Siedlec po Podkarpacie obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia przed upałami, z temperaturą sięgającą nawet 31°C. Taka mieszanka – wysoka temperatura i zbliżający się front burzowy – tworzy wyjątkowo niebezpieczną sytuację.

Trąby powietrzne i bow echo. Co naprawdę grozi mieszkańcom tych regionów?

Najpoważniejsze zagrożenia meteorologiczne koncentrują się w południowo-wschodniej Polsce. Według najnowszych prognoz właśnie tam może dojść do najbardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym superkomórek burzowych, które niosą za sobą ryzyko trąb powietrznych.

Synoptycy ostrzegają, że burze mogą przybrać formę tzw. bow echo – zorganizowanych układów burzowych, które na radarach wyglądają jak wygięty łuk. Zjawisko to wiąże się z wyjątkowo silnymi porywami wiatru, a jego skutki mogą być porównywalne do lokalnych huraganów.

 

Niepokojące informacje potwierdza też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało mieszkańcom zagrożonych terenów specjalne komunikaty. W treści ostrzeżenia czytamy:

Uwaga! Dziś możliwe gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem. Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Śledź komunikaty pogodowe – brzmi treść wiadomości SMS przesłanej przez RCB do mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego i części lubelskiego .

pogoda 2.jpg
Fot. Oimheidi/Pixabay 

Najbardziej zagrożone są powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miasto Zamość.

Choć obecnie mowa jest o ostrzeżeniach pierwszego stopnia, meteorolodzy zastrzegają, że skala zjawisk może się powiększać. Zmiana ich statusu na wyższy poziom – a nawet wprowadzenie dodatkowych alertów – pozostaje realną możliwością. Mieszkańcy powinni zatem być w pełni przygotowani na ewentualne utrudnienia, w tym awarie prądu, uszkodzenia infrastruktury oraz trudności komunikacyjne.