Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rekordowe opady w Polsce. Niepokojący stan wody w rzekach, możliwe podtopienia
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 10.07.2025 17:01

Rekordowe opady w Polsce. Niepokojący stan wody w rzekach, możliwe podtopienia

Alert RCB, pogoda
fot. Iberion.pl

Niepokój narasta z każdą godziną. Alert RCB, intensywne opady deszczu, ryzyko podtopień i wspomnienia wrześniowej katastrofy wracają jak złowroga prognoza. Czy nadchodzące dni przyniosą kolejny kryzys pogodowy w Polsce?

Kolejny alert w Polsce

Po raz kolejny w krótkim czasie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało ostrzeżenia, które mają zmobilizować mieszkańców do działania. Tym razem nie chodzi już o pojedyncze powiaty – wiadomości trafiły do dziewięciu województw, obejmując zarówno południową, jak i centralną oraz północno-wschodnią Polskę.

Treść ostrzeżenia była jednoznaczna:

Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe – alarmuje RCB.

Niepokój mieszkańców rośnie. Tereny dotknięte wcześniejszymi powodziami nadal nie wróciły do pełnej normalności, a teraz muszą stawić czoła kolejnemu zagrożeniu. W sieci już pojawiają się głosy: „Nie możemy pozwolić, by to się powtórzyło”.

RCB.png
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK
KRUS cofnie emeryturę bez wahania, wystarczy jeden błąd. Posłowie interweniują Zaczęło się dzisiaj, nowe przepisy weszły w życie. Do Polski trafią te produkty z Ukrainy

Nie tylko deszcz. Pogoda może przynieść więcej niż się spodziewamy

Od początku tygodnia nad Polskę nadciąga tzw. niż genueński – zjawisko meteorologiczne znane z tego, że przynosi długotrwałe, ulewne opady. Jego obecność w regionie może być bezpośrednio związana z niepokojącym nasileniem zjawisk atmosferycznych obserwowanym w ostatnich dniach.

RCB przypomina, że w razie zagrożenia podtopieniem należy:

  • przenieść wartościowe przedmioty na wyższe kondygnacje,
  • zabezpieczyć budynek oraz przygotować worki z piaskiem,
  • naładować telefony i inne środki komunikacji,
  • przestawić pojazdy w bezpieczne miejsce,
  • śledzić bieżące komunikaty w radiu i telewizji.

Nie bez znaczenia są również obawy mieszkańców o sytuację hydrologiczną. Ci, którzy jeszcze pamiętają wrześniowe podtopienia, mają podstawy do niepokoju. Wówczas dramatyczne sceny z Dolnego Śląska obiegły cały kraj, a ewakuacje i straty materialne liczono w setkach.

Skala zagrożenia jest większa niż wcześniej. IMGW i RCB nie mają wątpliwości

Według danych przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sytuacja jest wyjątkowo dynamiczna i niepokojąca. Aż 11 stacji hydrologicznych zanotowało rekordowy dobowy opad deszczu. Na trzech stacjach poziom wody był dwukrotnie wyższy niż norma, a na jednej przekroczył ją trzykrotnie.

Robert Czerniawski, szef IMGW, zaznacza w rozmowie z mediami:

–Biorąc pod uwagę najbliższe 48 godzin, to intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej. Spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pewno takie będą występowały.

deszcz 1.jpg
Fot. Shutterstock - Patryk Kosmider

Jak podały służby ratunkowe, z uwagi na ryzyko gwałtownych zjawisk, ewakuowano około 100 obozów harcerskich, znajdujących się na zagrożonych terenach. To działanie prewencyjne, ale pokazujące skalę realnego ryzyka.

Obecnie najgorsza sytuacja panuje m.in. w:

  • woj. małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim,
  • ale również na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w części Podlasia i Warmii.

Prognozy przewidują, że intensywne opady mogą potrwać do połowy przyszłego tygodnia, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zalania terenów zurbanizowanych i wiejskich.

Sytuacja pogodowa pozostaje dynamiczna, a najbliższe godziny mogą okazać się kluczowe dla wielu regionów Polski. Warto na bieżąco śledzić alerty RCB i stosować się do zaleceń służb, by uniknąć potencjalnych zagrożeń.