Jadą nad Bałtyk i wracają z pełnymi koszami. W tym miejscu już zaczęło się grzybowe eldorado

Sezon wakacyjny jest już w pełni, a nad Bałtyk przybywa coraz więcej turystów. Choć najwięcej radości przynosi im relaks na plaży, warto również wykorzystać atrakcje, jakie oferują pobliskie lasy w jednym z popularnych nadmorskich miast. Mimo że do jesieni jeszcze sporo czasu, tamtejsze lasy już teraz tętnią życiem pełnym grzybowych zbiorów.
Wakacje nad Bałtykiem
Chociaż nadbałtyckie kurorty są pełne turystów przyciąganych przez plaże i morze, to jednak nie jest jedyny sposób na spędzenie tam czasu i relaks podczas wakacji. Grzybobranie to dla wielu Polaków ulubiona forma odpoczynku, na którą z niecierpliwością czekają aż do jesieni. Okazuje się, że w tym roku na prawdziwy wysyp grzybów wcale nie trzeba czekać do końca wakacji - już teraz w lasach tej miejscowości nad Morzem Bałtyckim zaczęło się prawdziwe eldorado. Przed wyjazdem na urlop warto więc pamiętać, by oprócz parawanu zabrać ze sobą także kosz na zbiory.

Grzybowe eldorado w Kołobrzegu
Czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na wypoczynek niż połączenie plażowania z grzybobraniem? Wielu entuzjastów tej formy relaksu zdecydowanie twierdzi, że nie. Nic więc dziwnego, że jedna z najpopularniejszych nadbałtyckich miejscowości - Kołobrzeg - każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów, w tym grzybiarzy. Miejscowe lasy, które stwarzają idealne warunki do wzrostu grzybów, są prawdziwym rajem dla entuzjastów tej aktywności.
Na grzybobranie w Kołobrzegu i okolicach można udać się już od czerwca, kiedy to w kompleksach leśnych pojawiają się pierwsze okazy. Sezon trwa zazwyczaj do października, jednak wszystko zależy od panujących akurat warunków atmosferycznych. Wysypowi grzybów najbardziej sprzyjają wilgotne i ciepłe warunki po opadach deszczu, umiarkowana temperatura oraz wilgotne podłoże w lesie. Wiosną też można znaleźć niektóre gatunki, ale to lato i jesień to szczyt sezonu na grzybobranie.

Wysyp grzybów nad Bałtykiem, tam ich szukaj
W okolicach Kołobrzegu znajduje się wiele miejsc doskonałych do grzybobrania, w tym lasy pełne różnorodnych gatunków grzybów. Szczególnie warte uwagi są rejony takie jak Goleniowo, Mięków, Niedamierz, Niewiadów czy Zabróda, gdzie grzybów jest wyjątkowo dużo. W nadbałtyckich lasach najczęściej można natknąć się na borowiki, podgrzybki brunatne i maślaki.
Grzybiarze często do swoich koszyków zbierają także pieczarki. Na najbardziej spostrzegawczych czekają też rydze, wyróżniający się intensywnym pomarańczowym kolorem i cenione za wyjątkowy smak. Rydze najczęściej rosną w lasach sosnowych i liściastych, co czyni je szczególnie atrakcyjnym celem dla grzybiarzy.
Na tych terenach można także natrafić na rzadkie gatunki. Jak radzi serwis gosciniecjurajski.pl, warto zwrócić uwagę na czernidłaka — grzyba o czarnym, włóknistym kapeluszu, często mylonego z innymi gatunkami.
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy grzybobranie planuje się w Kołobrzegu, czy w innym polskim lesie, najistotniejsze jest, by zbierać tylko te gatunki grzybów, co do których mamy całkowitą pewność. Warto także mieć przy sobie atlas grzybów jadalnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości niezbędne jest skonsultowanie się z osobą doświadczoną i kompetentną.




































