Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > W lipcu mogą zaatakować twój ogród. Przylatują chmarami i wplątują się we włosy. Tak je zwalczysz
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.07.2025 19:59

W lipcu mogą zaatakować twój ogród. Przylatują chmarami i wplątują się we włosy. Tak je zwalczysz

ogród
Fot. MolnarSzabolcsErdely, matthiasboeckel/Pixabay

Letnia inwazja owadów to utrapienie… wszystkich. Narzekają na tym zarówno turyści, którzy chcą trochę odpocząć na świeżym powietrzu, jak i ci, którzy siedzą w domach. Przede wszystkim jednak szkodniki potrafią być znacznym utrapieniem dla wszystkich miłośników roślin, nie tylko zawodowych rolników. A te mogą niszczyć ogród przez lata, nie tylko w sezonie.

Lepiej nie przegap, kiedy zjawi się w Twoim ogrodzie. Możesz się łatwo pomylić

Szkodników, które mogą uznać nasz trawnik i grządki za swój nowy dom, jest wiele. Niestety nie na wszystkie działają te same metody, dlatego walka z nimi bywa uciążliwa. Jednym z niepozornych gości może okazać się niewielki owad z rodziny chrząszczy, którego łatwo uznać za zwykłego chrabąszcza.

W tym roku jednak liczebność guniaka czerwczyka zaskakuje nawet specjalistów, zwłaszcza, że ze względu na niskie temperatury w maju, pojawił się w tym sezonie dość późno. Wciąż ma jednak sporo czasu, by zaszkodzić naszym roślinom, żyje bowiem od 2 do 3 lat. Jak go rozpoznać i jak wypędzić go ze swojej działki? Negatywny wpływ na ogród to nie wszystko.

Nawet 1 mln zł kary. Natychmiast pozbądź się tej popularnej rośliny, doprowadzi cię do bankructwa ARiMR zaskakuje rolników. Z tego wsparcia skorzystają tysiące rolników

Masowo odwiedza ogrody i wlatuje do domów. Czy guniak czerwczyk jest szkodliwy?

Co do zasady, obecność guniaka czerwczyka (Amphimallon solstitiale) nie powinna budzić naszych obaw. Owad ten bywa jednak powodem dyskomfortu, kiedy np. w czasie urlopu wplącze się nam we włosy, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Co więcej, chrząszcze są aktywne zwłaszcza po zmroku i lgną do światła, przez co często wlatują również do mieszkań. W tym roku mogą być wyjątkowo uporczywe ze względu na nadaktywność tego gatunku, spowodowaną m.in. łagodną zimą.

Po czym rozpoznać, że owady w naszym ogrodzie to właśnie guniaki czerwczyki? Gatunek ten jest mniejszy od chrabąszcza (ma około 14-18 mm długości) i charakteryzuje się brązowym (miodowym, żółtobrunatnym lub brunatnym) kolorem oraz owłosioną głową. Możemy zauważyć również od 1 do 3 zębów na jego nogach. Na jego widok nie powinniśmy panikować, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Możemy jednak szukać sposobu, by nie pożerał naszego ogrodu.

Jak zwalczyć guniaki czerwczyki? Te sposoby działają nie tylko poza domem

Standardową metodą na uporanie się z uporczywą obecnością owadów, jest zmniejszenie źródeł światła po zmroku. W tym celu możemy zasłonić okna, ale również ograniczyć działanie lamp ogrodowych, które będą przyciągać chrząszcze. W pomieszczeniach sprawdzą się także moskitiery, pułapki świetlne emitujące promieniowanie UV czy pułapki lepowe.

Nieco trudniejszym zadaniem jest uporanie się z obecnością guniaka w ogrodzie. Warto jednak próbować do skutku, ponieważ dorosłe owady żerują na kwiatach i liściach, a pędraki — na korzeniach, zarówno roślin ozdobnych, jak i uprawnych. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Brakuje jednak zarejestrowanych preparatów, które umożliwiłyby ich zwalczanie.

Jak zatem radzić sobie z inwazją guniaka? Dobrą metodą może okazać się częste nawożenie i koszenie trawnika, co utrudni samicom składanie jaj. Powinniśmy jednak uważać, by nie kosić trawy zbyt nisko — to ułatwiłoby owadom przedostanie się do ziemi. Na tym etapie powinno zadziałać spulchnianie gleby (na 10-30 cm głębokości), w efekcie czego larwy zostaną wyciągnięte na powierzchnię, gdzie wyschną lub zostaną zjedzone przez ptaki i gryzonie. Wielu ekspertów radzi również zastosowanie oprysku z wrotyczu.