Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wilki w woj. warmińsko-mazurskim. Cielęta zagryzione na pastwisku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Wilki w woj. warmińsko-mazurskim. Cielęta zagryzione na pastwisku

wilki
unsplash.com / fot. Robert Larsson

Od pewnego czasu wilki pojawiają się nie tylko w pobliżu ludzkich domostw na wsiach, ale również na terenach podmiejskich. Mimo to drapieżniki te chętnie powracają na żer do miejsc, w których hodowane są zwierzęta - jak donosi portal farmer.pl, w ten sposób jeden z gospodarzy w województwie warmińsko-mazurskim stracił w ostatnim czasie trzy cielęta.

Rolnik wskazuje, że w czasie ataku wilków bydło pasło się na pastwisku. Ciała cieląt zostały rozszarpane i częściowo zjedzone przez drapieżniki.

Wilki przychodzą na żer

Z pewnością żaden hodowca zwierząt szczerze obawia się wizyt wilków na terenie swojego gospodarstwa. Drapieżniki te, choć stronią od towarzystwa człowieka, nierzadko atakują domowe zwierzęta i są źródłem dotkliwych szkód.

Do przykrej sytuacji doszło we wtorek rano 3 sierpnia 2021 roku. Jak relacjonuje farmer.pl, oczom hodowcy bydła mlecznego z jednego z gospodarstw na terenie gminy Godkowo ukazał się dramatyczny widok.

Na pastwisku znalazł bowiem zagryzione trzy cielęta. Zwierzęta były już częściowo zjedzone przez wilki.

Wilki a pomoc państwa

Jak dodaje hodowca z województwa warmińsko-mazurskiego, takie nieprzyjemne odwiedziny wilków na jego pastwiskach miały już miejsce w przeszłości.

Wilki zaatakowały należącego do niego bydło w październiku 2020 roku, kiedy to pozbawiły życia dwa cielęta.

Czy hodowcy, których zwierzęta są zagryzane przez wilki, mogą liczyć na jakiekolwiek rekompensaty ze strony państwa? Jak się okazuje, sprawa nie jest tutaj oczywista.

Jeśli zwierzęta należące do hodowcy nie były pod opieką człowieka, a do ataku wilków doszło od zachodu do wschodu słońca, wtedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowanie.

Finansowa rekompensata nie przysługuje jednak w momencie, gdy drapieżniki dokonały szkód w ciągu dnia (tj. od wschodu do zachodu słońca). Sprawa ta wzbudza wiele emocji u hodowców zwierząt, którzy wskazują, że podobna polityka państwa negatywnie wpływa na sytuację ekonomiczną ich gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: farmer.pl