Wypłaty do zbóż ruszają za chwile! Poznaliśmy konkretną datę
Podczas niedawnej konferencji Ministrów Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono ważne daty i szczegóły dotyczące dopłat do zbóż. Zostało mało czasu.
Kiedy nastąpi wypłata?
Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, poinformował, że już od przyszłego poniedziałku, 15 lipca, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpocznie przelewy pieniędzy na konta rolników.
Współczynnik korygujący obniży dopłaty o 8%
Ze względu na większą niż zakładano liczbę wniosków i łączną kwotę o pomoc, konieczne było zastosowanie współczynnika korygującego. Ostateczne stawki dopłat do zbóż sprzedanego przed 10 marca wynoszą 184 zł/t, a po 10 marca - 276 zł/t.
Załamanie ceny ziemniaka na łódzkiej giełdzie. Co z ceną dla konsumentów?Sukces działań wspierających rynek zbóż
Przypomnijmy, że dopłaty te dotyczą zbóż sprzedanych w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku. Celem tego działania było zwiększenie podaży zboża na rynku i jego eksport. Wiceminister Stefan Krajewski poinformował, że wstępne dane wskazują na osiągnięcie tego celu i znaczące zmniejszenie nadwyżek zboża w Polsce.
Ważne informacje dla rolników:
- Wypłaty dopłat do zbóż rozpoczną się 15 lipca 2024 r.
- Ostateczne stawki dopłat wynoszą 184 zł/t (przed 10 marca) i 276 zł/t (po 10 marca).
- Więcej informacji na temat dopłat do zbóż można znaleźć na stronie internetowej ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/agencja-restrukturyzacji-i-modernizacji-rolnictwa.
Głos zabrali wiceministrowie
- Wypłata pieniędzy, jeżeli chodzi o pomoc dla producentów zbóż rozpocznie się już od przyszłego poniedziałku, czyli od 15 lipca, więc faktycznie jest to krótki czas. Wtedy to się wszystko już rozpocznie, a rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie - powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak.
Wiceminister Stefan Krajewski powiedział, że to nie jedyne działanie wspierające rolników ze strony ARiMR:
Jednym z tych działań były dopłaty do zboża sprzedanego od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku. Do 5 czerwca rolnicy złożyli ponad 187 tys. wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te wnioski wszystkie zostały wprowadzone do systemu. W związku z tym, że wpłynęło więcej wniosków, na większą kwotę niż zakładaliśmy, bo 2,1 mld to była kwota, która zakładaliśmy, że będzie wypłacona w ramach tej pomocy. Okazało się, że wnioski, które wpłynęły opiewały na większą kwotę. Został zastosowany współczynnik korygujący, ale to będzie tylko 8 proc. do tych kwot, o których wcześniej mówiliśmy, czyli 200 zł przy zbożu sprzedanym do 10 marca i 300 zł do tony, przy zbożu sprzedanym po 10 marca, więc ten współczynnik korygujący jest niewielki.