RolnikInfo.pl
zając

unsplash.com / fot. Vincent van Zalinge

Zające niszczą drzewa w sadach. KRIR apeluje o odszkodowania

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Niepozorne, umykające przed ludzkim wzrokiem niewielkie zwierzęta - tak na co dzień postrzegamy zające. Jak się jednak okazuje, rodzime zajęczaki potrafią przyczynić się do powstania niemałych strat finansowych w sadach. KRIR zaapelowała do PZŁ o odpowied

By powstrzymać zające przed wyrządzaniem kolejnych strat, KRIR mówi nie tylko o odszkodowaniach, które powinny być wypłacane sadownikom, ale także o kontrolowanym odstrzale zajęcy przez Polski Związek Łowiecki. 

Zające, które niszczą drzewa w sadach

Niszczenie pracy rolników i sadowników przez dziką zwierzynę nie jest żadną nowością. Dziki, sarny, łosie oraz zające - wszystkie te stworzenia walczą o swoje przetrwanie, nie zawsze w sposób, który podoba się mieszkańcom wsi.

W komunikacie na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Izb Rolniczych napisała, że 16 marca 2021 roku zwróciła się do przewodniczącego Polskiego Związku Łowieckiego o pomoc i interwencję w kwestii szkód wyrządzanych przez zające w polskich sadach.

W informacji zawarto tezę, że populacja tych zwierząt jest liczna, co wpływa na potężne zniszczenia młodych drzew owocowych. W zaistniałej sytuacji KRIR zaapelował o kontrolowany odstrzał zajęcy i wypłacanie rekompensat finansowych sadownikom za szkody łowieckie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Warto dodać, że według danych GUS i portalu eduscience.pl, liczebność zająca nie jest wysoka - jej szczyt w Polsce przypadał na połowę lat 70. XX wieku, kiedy to odnotowano ponad 3 miliony zwierząt tego gatunku. Od końca lat 90. XX do 2011 roku populacja zajęcy znacznie się zmniejszyła, licząc jedynie pół miliona.

Od 2015 roku obserwujemy stopniowy, łagodny wzrost liczebności zajęcy w Polsce, lecz populacja ta z pewnością nie przekracza miliona sztuk.

Odszkodowania za szkody łowieckie

Choć drzewka w sadach można zabezpieczać specjalnymi siatkami lub repelentami, to nie zawsze daje to oczekiwany efekt, a zające i tak przyczyniają się do zniszczenia sadu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy i sadownicy, którzy odnotowali szkodę na terenie sadu lub gospodarstwa, informują o fakcie zarządcę (lub dzierżawcę) danego obwodu łowieckiego.

Zgłoszenie o szkodzie łowieckiej można przesłać drogą tradycyjną (tj. papierową) oraz za pośrednictwem internetu. Ważne jest, by pamiętać, że szkody w sadzie należy zgłosić do odpowiednich organów w czasie krótszym niż 14 dni od momentu ich powstania.

Od dnia, w którym poszkodowany składa wniosek, obwód łowiecki kontaktuje się z nim w ciągu trzech dni, by poddać oględzinom poczynione zniszczenia. Naruszony przez dziką zwierzynę sad musi być obejrzany w ciągu siedmiu dni od czasu wpłynięcia wniosku.

W dalszej kolejności następuje szacowanie strat i określanie kwoty, jaka ma być wypłacona poszkodowanemu sadownikowi. Szkopuł w tym, że opisywane procedury mające na celu uzyskanie odszkodowania dotyczą tylko niektórych gatunków zwierzyny łownej.

Czy Krajowa Rada Izb Rolniczych wywalczy dla sadowników możliwość otrzymywania finansowych rekompensat za zniszczenia poczynione przez zające? Na obecną chwilę na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego brak stanowiska na apel KRIR. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: krir.pl, sadownictwo.com.pl, eduscience.pl, GUS

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >