Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zaskakujące wyniki sondażu. Agrounia świętuje
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Zaskakujące wyniki sondażu. Agrounia świętuje

kołodziejczak agrounia
Piotr Molecki/East News

Lider Agrounii już od pewnego czasu zapowiada, że jego ruch ma wkrótce stać się partią polityczną, która będzie walczyć o głosy Polaków w najbliższych wyborach parlamentarnych. Na podstawie najnowszego sondażu IBSP okazało się, że Agrounia może liczyć na 5,07% poparcia.

Oznacza to tym samym, że gdyby wybory odbyły się dziś, Agrounia pod przewodnictwem Michała Kołodziejczaka przekroczyłaby próg wyborczy, uzyskując siedem miejsc w parlamencie.

Sondaż IBSP. Agrounia powyżej progu wyborczego

Dla wielu rolników Agrounia stała się głosem, który reprezentuje polską wieś i pokazuje jej realne problemy. Lider ruchu Michał Kołodziejczak już od pewnego czasu nie kryje, że jego celem jest walka o dobro rolników z mównicy sejmowej.

W dniach od 1 do 3 września 2021 roku IBSP przeprowadził sondaż, w którym grupa tysiąca respondentów została zapytana: Na który z komitetów wyborczych oddał(a)by Pan(i) swój głos w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę?

Wyniki zaskoczyły wiele środowisk. Okazuje się bowiem, że Agrounia może liczyć na poparcie rzędu 5,07% Polaków, co równałoby się siedmiu miejscom w parlamencie. Warto dodać, że ruch rolniczy po raz drugi w sondażach przekracza próg wyborczy.

Inne ugrupowania

Liderem sondażu IBSP jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,61%. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 24,09% wyborców.

Podium zamyka ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z wynikiem 15,82%. Kolejne miejsce zajmuje Konfederacja, którą poparłoby 9,69% głosujących.

Za prawicowym ugrupowaniem plasuje się Lewica z wynikiem 7,73%. Dalej - Agrounia, na którą zagłosowałoby 5,07% wyborców.

Ostatnim wyszczególnionym ugrupowaniem jest Koalicja Polska z wynikiem 2,65%. Pozostałe partie mogłyby liczyć na zaledwie 0,34% głosów.

Choć wyniki sondażu mogą znacznie różnić się od wyników wyborów, to coraz bardziej zauważalne jest, że rolnicy z większą chęcią ufają ruchom takim jak Agrounia niż PSL. Czy członkowie młodego ugrupowania rzeczywiście będą mieli okazję walczyć o sprawy wsi z sejmowej mównicy? Pokażą to najbliższe wybory parlamentarne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook / Agrounia