Apel KRIR ws. uprawnień organizacji ekologicznych. "Projekt ustawy nie jest dobry dla rolników"
Jeszcze 22 marca bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdzisława Pupy w sprawie jednej ze zmian zamieszczonej w projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz niektórych innych ustaw, które w dniu 16 lutego 2021 roku zostały przejęte przez rząd, a 19 lutego bieżącego roku zostały skierowane do Sejmu.
Mowa o artykule 86g, który brzmi: Art. 86g. 1. Organizacji ekologicznej powołującej się na swoje cele statutowe, jeżeli prowadzi ona działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycję, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji, lub stronie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach służy prawo do wniesienia odwołania od zezwolenia na inwestycję poprzedzonego decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. W postępowaniu odwoławczym organizacja ekologiczna uczestniczy na prawach strony.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
Zapis budzi zastrzeżenia wśród rolników
Jak wskazuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, proponowane zapisy budzą wiele zastrzeżeń wśród rolników.
- Projektowane przepisy przewidują prawo do wniesienia odwołania od zezwolenia na inwestycję poprzedzoną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach przez organizację ekologiczną działającą przez minimum 12 miesięcy, co będzie blokować procesy inwestycyjne gospodarstw rolnych - wskazuje KRIR.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaznaczył, że wprowadzenie przepisów przyniesie poważne utrudnienia w prowadzeniu działalności rolniczej, co w konsekwencji może przynieść przykre skutki, kiedy rolniczy (zarząd KRIR wskazuje w szczególności na młodych rolników), będzie podejmować decyzje o zaprzestaniu powadzenia działalności. A trzeba jes
Apel Krajowej Rady Izb Rolniczych
W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się o wykluczenie przepisu, który zakłada możliwości składania odwołań organizacji ekologicznych od decyzji wydawanej dla inwestycji prowadzonej przez rolników. Co więcej, zarząd KRIR w pismach do Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdzisława Pupy wyraził swój sprzeciw, w związku z tym, że Rząd RP pominął udział KRIR w procesie przygotowywanych zmian.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Lubelskie: Wypadek na przejeździe kolejowym. Ciągnik rolniczy zderzył się z pociągiem
Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia
Ukradli ciągnik wart ponad 100 tys. zł. Młodzi mężczyźni usłyszeli zarzuty
Źródło: Świętokrzyska Izba Rolnicza, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz niektórych innych ustaw