Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Atak hakerów na koncern mięsny. Niewiarygodna kwota okupu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Atak hakerów na koncern mięsny. Niewiarygodna kwota okupu

hakerzy
unsplash.com / fot. Jason Leung, Arget

Jeden z największych na świecie przetwórców mięsa - JBS - padł ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku gróźb zarząd firmy podjął decyzję o zapłaceniu okupu w wysokości 11 milionów dolarów.

Okup został zapłacony w kryptowalucie (Bitcoin). FBI utrzymuje, że za cyberatakiem stoi grupa REvil z Rosji.

Koncern mięsny bezsilny wobec ataku hakerów

To, co wydarzyło się w JBS - firmie mającej siedzibę w Brazylii i działającej m.in. w USA - jest ziszczeniem się najgorszych koszmarów każdego właściciela biznesu. W czerwcu 2021 roku doszło bowiem do cyberataku zorganizowanego przez grupę hakerską z Rosji.

Sieć komputerowa firmy JBS została zablokowana m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, co sprawiło, że w USA trzeba było całkowicie wstrzymać ubój zwierząt na cały dzień.

Dodatkowo obawiano się, że wskutek ataku hakerskiego dane firmy i klientów, a także pozostałe zabezpieczenia finansowe zostaną przechwycone przez przestępców.

Jak się okazało, hakerzy zażądali okupu w wysokości 11 milionów dolarów, wypłaconych w formie kryptowaluty Bitcoin.

Szczegóły sprawy

Warto dodać, że JBS jest firmą, która jest odpowiedzialna za dostarczanie 20% mięsa wieprzowego i wołowego do Stanów Zjednoczonych.

Wskutek ataku hakerów i zatrzymania produkcji mięsa obawiano się, że na rynku zapanuje chaos, a ceny produktów - i tak już relatywnie wysokie - wzrosną jeszcze bardziej.

Jak podaje New York Times obawy te na szczęście się nie ziściły - kiedy tylko okup został przekazany cyberprzestępcom, cała sytuacja wróciła do normy.

Warto dodać, że wielkie amerykańskie koncerny nie po raz pierwszy w tak krótkim czasie zmagają się z atakami przestępców w sieci - w maju tego roku rosyjscy hakerzy zablokowali Colonial Pipeline, firmę transportującą gaz w USA.

Atak wywołał ogromną panikę na rynku - wszystko jednak powróciło do normalności po opłaceniu okupu w Bitcoinach.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: nytimes.com

Tagi: Rosja Mięso