Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnik pozwał państwo polskie. Powód jest jeden
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Rolnik pozwał państwo polskie. Powód jest jeden

rolnik
unsplash.com / fot. Markus Spiske

Wedle informacji przekazanych przez portal agropolska.pl, właściciel gospodarstwa rolnego na Warmii postanowił pozwać państwo polskie za bezczynność w obliczu katastrofalnych zmian klimatycznych.

Rolnik wskazuje, że niekorzystne zmiany w środowisku widzi w swoim najbliższym otoczeniu, a bierność rządu może doprowadzić do tego, że w przyszłości prowadzenie gospodarstwa nie będzie możliwe.

Kryzys klimatyczny jest faktem

Kryzys klimatyczny jest faktem - kolejne dane na temat stanu środowiska przekazywane przez naukowców z całego świata nie dają ku temu żadnych wątpliwości. Choć zdarzają się osoby, które z uporem maniaka wskazują, że kryzys klimatyczny jest mitem, to również rolnicy potwierdzają, że niekorzystne zmiany w środowisku widać jak na dłoni.

Portal agropolska.pl poinformował, że w ostatnim czasie pozwy za bezczynność państwa polskiego względem pogłębiającego się kryzysu klimatycznego wniosło pięć osób.

Wśród pięciu osób, które będą dociekać sprawiedliwości przed obliczem Temidy, jest rolnik, który prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne na Warmii. Co dokładnie spowodowało, że zdecydował się na tak poważny krok?

Rolnik pozwał państwo polskie za bezczynność

Rolnik pochodzący z Warmii prowadzi gospodarstwo ekologiczne od czterdziestu lat - czas ten bez wątpienia pozwala na zaobserwowanie konkretnych zmian w lokalnym środowisku.

Mężczyzna wskazał, że zmiany klimatyczne widzi jak na dłoni - w pobliżu jego gospodarstwa są trzy stawy, które w ostatnich latach prawie całkowicie wyschły.

Rolnik nie ukrywa, że sytuacja go martwi, bo nie wie, czy jego dzieci będą mogły odziedziczyć po nim gospodarstwo i produkować w nim żywność.

Portal agropolska.pl podaje również przykład innego rolnika - tym razem z województwa wielkopolskiego - który w akcie bezsilności wobec kryzysu klimatycznego zdecydował się pozwać państwo polskie za brak jakichkolwiek działań, które mogłyby uchronić rolnictwo przed katastrofą.

Brak działań ze strony rządzących, a także opieszałość w podejmowaniu kluczowych decyzji zapobiegających pogorszeniu stanu środowiska już za kilkanaście lat mogą doprowadzić rolnictwo do punktu, w którym dalsza produkcja żywności będzie ogromnym wyzwaniem.

Rolnicy pozywający państwo polskie za bezczynność w kwestii zapobiegania kryzysowi klimatycznemu, oczekują od rządu odszkodowania. Nie podano jednak, o jak wielkie kwoty producenci żywności chcą walczyć w sądzie.

W uzyskaniu odpowiednich funduszy pomaga im Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: agropolska.pl