Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Demografia terenów wiejskich: konferencja online na temat sposobów zatrzymania emigracji do miast
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 30.03.2021 02:00

Demografia terenów wiejskich: konferencja online na temat sposobów zatrzymania emigracji do miast

wieś
unsplash.com / fot. Jesman fabio

Paneliści skupili się na przyczynach wyludniania się polskiej wsi, wskazując na szereg problemów, które narastają od lat 90., a nawet od 70. ubiegłego wieku. Wskazano również na możliwe propozycje zatrzymania niekorzystnego trendu odpływu ludności ze wsi. 

Depopulacja, emigracja, wykluczenie komunikacyjne

Na początku konferencji online wypowiedział się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski. Polityk znany jest z częstych dyskusji z rolnikami oraz wysłuchiwania ich głosu na temat najnowszych propozycji zmian ze strony Unii Europejskiej. 

Komisarz zabrał głos w problematycznej kwestii, która jest smutną codziennością polskiej wsi - depopulacją. Janusz Wojciechowski powiedział, że zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie tylko w momencie, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast.

- Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom - stwierdził komisarz. Polityk podkreślił, że przykładem nierówności społecznej jest wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda wskazał na problem, jakim jest e**migracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym. Polityk zauważył, że młodzi ludzie wyjeżdżają do aglomeracji po wykształcenie, a nierzadko również po to, by mieć zagwarantowany wyższy poziom życia.**

- Zmiany demograficzne, które sprawiają, że coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi, rozpoczęły się w latach 90. a nawet w 70. (...) Nie udało się tej tendencji zmienić - powiedział szef resortu rolnictwa.

Możliwe rozwiązania?

Grzegorz Puda przywołał przykład konfliktu sąsiedzkiego związanego ze zbyt głośnym pianiem koguta i stwierdził, że należy wspierać przede wszystkim tych mieszkańców wsi, którzy w gospodarstwach prowadzą swoje interesy: 

- Musimy dbać o interes rolników, dla których ziemia jest naturalnym środowiskiem, życia i pracy. Rolnicy muszą pracować, (...) to nie może być tak, że osoby z miast są nieprzygotowane na to, że nie będzie ładnie pachniało, że nie jest tak cicho jak się na początku wydawało.

Minister dodał, że środki z WPR, które przeznaczone są na rozwój obszarów wiejskich, powinny trafiać przede wszystkim do rolników, a nie do napływowej ludności, której życie zawodowe związane jest z miejskimi aglomeracjami. 

Dodał, że wszelkie problemy związane z wykluczeniem komunikacyjnym powinny być rozwiązane w ramach polityki spójności. Unijny komisarz ds. rolnictwa dodał, iż na kolejnych siedem lat Unia Europejska przeznaczy ogromną sumę około 170 miliardów euro na polskie rolnictwo.

Jak dodał, nigdy wcześniej UE nie przeznaczyła tak dużej sumy na rozwój obszarów wiejskich. Być może dzięki dodatkowym funduszom z unijnej kieszeni uda się rozwiązać coraz bardziej palący problem wykluczenia komunikacyjnego. 

Również profesor Monika Stanny wskazała, że w obliczu depopulacji i migracji ludności do miast, a także coraz niższego przyrostu naturalnego w Polsce, priorytetem polityki na najbliższe lata powinno być uatrakcyjnienie życia na wsi.

Jak dodała profesor Monika Stanny, na wsi w Polsce mieszka około 15 milionów osób, z czego tylko 2,4 miliona osób jest związanych zawodowo z rolnictwem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

undefined