RolnikInfo.pl
żniwa

unsplash.com / Clark Young

Dramat rolników. Żniwa wstrzymane, pola stoją w wodzie

7 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W niektórych regionach żniwa dobiegają końca, jednak w w części gospodarstw do skoszenia nadal pozostają całe hektary zboża. Ze względu na fatalną pogodę tegoroczne żniwa są z pewnością niezwykle trudne dla wielu rolników. Obfite deszcze sprawiają, że koszenie trzeba wstrzymać - rolnicy martwią się, że ich pola stoją w wodzie, a ziarna w kłosach zaczynają kiełkować.

O swoim dramacie opowiedziało wielu rolników w przestrzeni internetowej, nie kryjąc rozżalenia i poczucia bezsilności.

Dramat podczas żniw

Rolnicy praktycznie cały czas zmagają się z kapryśną pogodą, która niejednokrotnie opóźnia rozwój roślin, niszczy sadzonki i obraca w niwecz efekty wielu miesięcy pracy.

Tegoroczne żniwa są dobitnym i niezwykle smutnym potwierdzeniem powyższej tezy - obfite deszcze, które miały miejsce w wielu regionach w Polsce nie tylko wstrzymały żniwa, ale przyczyniły się do zalania pól i zniszczenia zboża na pniu.

W jednej z popularnych grup o tematyce rolniczej gospodarze wymieniali między sobą informacje dotyczące sytuacji w różnych częściach Polski, mówiąc:

a
Bez tytułu
b
pogoda

Alert RCB dla siedmiu województw. Poważne załamanie pogody

CZYTAJ DALEJ

Pogoda na najbliższy tydzień

Czy nadchodzący tydzień da rolnikom nadzieję na to, że z pól zniknie woda, a kombajny będą mogły z powrotem kosić zboże?

Wedle map prognostycznych portalu ventusky.com od poniedziałku (9.08) opady deszczu pojawią się tylko w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

We wtorek (10.08) nieco więcej deszczu - głównie w północno zachodniej części kraju. Problemy z koszeniem zboża mogą mieć rolnicy z Wielkopolski, województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. W pozostałych częściach Polski niewykluczone przelotne opady.

Środa (11.08) okaże się pechowa dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego i Podlasia. Opady atmosferyczne niewykluczone również w województwie łódzkim, śląskim i dolnośląskim.

W czwartek (12.08) przelotne deszcze pojawią się tylko na północno wschodnich krańcach Polski. Piątek (13.08) ma szansę stać się pierwszym dniem, kiedy z nieba nie spadnie w Polsce ani jedna kropla deszczu.

Jak wynika z prognoz pogody, sobota (14.08) będzie odpowiednim dniem na prace żniwne - nie zapowiada się, by rolników miał zaskoczyć nagły deszcz. Niestety, sytuacja pogodowa w niedzielę (15.08) nie zapowiada się najlepiej - obfite deszcze spadną w całej południowo zachodniej, południowej i wschodniej części kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kołodziejczak w mocnych słowach o premierze. Zapowiada paraliż kraju

  • Emilia Korolczuk na odsiecz potrzebującym. Apel o adopcję wiejskich kotów

  • Lasy Państwowe. Wraca plan otwarcia sieci sklepów, hoteli i restauracji

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ventusky.com, Facebook

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >