RolnikInfo.pl
drobiarstwo

unsplash.com / fot. Christin Hume

Drobiarstwo w tarapatach. Jeden czynnik ma szczególne znaczenie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Polskie drobiarstwo od dłuższego czasu przeżywa trudne chwile - niemałą w tym rolę odgrywa kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, a także nierozwiązany problem ptasiej grypy. Kolejnym czynnikiem, który ma szczególne znaczenie w kontekście polskiej branży drobiu jest brexit - jego efekty sprawiają, że sytuacja producentów mięsa staje się coraz trudniejsza.

Jak przekazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w rankingu największych importerów polskiego drobiu Wielka Brytania spadła z drugiej pozycji na czwartą. Jest to niekorzystne zjawisko, które zostało bezpośrednio wywołane odejściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. 

Polskie drobiarstwo w obliczu efektów brexitu

Brexit był (i nadal jest) gigantycznym wyzwaniem dla gospodarki kontynentalnej Europy i choć pertraktacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dobiegły końca, to skutki wspólnotowego rozwodu stają się obecnie coraz bardziej dotkliwe.

Za trudną sytuację polskiego drobiarstwa jest bowiem odpowiedzialna nie tylko pandemia koronawirusa, wirus ptasiej grypy, ale też brexit. Czy oznacza to, że polscy producenci produktów drobiowych powoli tracą brytyjski rynek

Odpowiedź nie będzie tutaj zdecydowana, choć wiele wskazuje na to, że polskie firmy sprzedające drób nie mogą liczyć na rynki zbytu w Wielkiej Brytanii w taki sam sposób, jak jeszcze miało to miejsce w niedalekiej przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Dowód? Według informacji przekazywanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz drugim największym importerem drobiu z kraju nad Wisłą była w 2020 roku Wielka Brytania. Obecnie znajduje się ona na czwartej pozycji w tym rankingu. Jeśli tendencja ta będzie się pogłębiać, będzie to oznaczać niemałe problemy dla polskich drobiarzy. 

Drób z Ukrainy

Rynek nie znosi próżni, toteż miejsce polskich produktów drobiowych z powodzeniem zajmują ich ukraińscy konkurenci. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że w kolejnych miesiącach Wielka Brytania będzie sprowadzać jeszcze mniej drobiu z naszego kraju.

Wielka Brytania i Ukraina handlują produktami drobiowymi na mocy umowy o wolnych handlu, który bezpośrednio wpływa na niekorzyść polskich drobiarzy. Co więcej, nasi wschodni sąsiedzi rosną w siłę na tym polu - w 2020 roku Ukraina stała się jednym z pięciu największych eksporterów drobiu na świecie.

W tym samym czasie polscy drobiarze walczą o utrzymanie płynności finansowej swoich biznesów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście zatytułowanym Co z odszkodowaniami dla hodowców? Ziejewski o chaosie w branży drobiarskiej.

Mówi się, że brexit nie oznacza zamknięcia rynku brytyjskiego na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej. Trudno jednak nie zauważyć, że odejście Wielkiej Brytanii z UE jest kompletnie nowym rozdaniem kart na gospodarczym stole.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: portalspozywczy.pl, agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >