RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - obszary wysokiego ryzyka

Jai79/Pixabay

Główny Lekarz Weterynarii: Obszary wysokiego ryzyka w 4 województwach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na terenie czterech województw wyznaczone zostały obszary wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski. Jak wynika z komunikatu, na terenie wyznaczonych powiatów, powiatowy lekarz weterynarii, bądź wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii w zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze może wprowadzić dodatkowe zakazy.

Jak powiadomił wczoraj Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce wyznaczone zostały obszary wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obszary wysokiego ryzyka wyznaczono na terenach czterech województw w kraju. 

Fot. Na postawie GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, wskazano środki zmniejszające ryzyko, jakie mogą zostać wdrożone w zależności od sytuacji epidemiologicznej, są to między innymi zakazy:

  • utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (wyjątek stanowi sytuacja, gdy drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem, lub gdy drób jest pojony i karmiony w zamkniętych pomieszczeniach)

  • utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu (za wyjątkiem sytuacji, gdy ryzyko wprowadzenia wirusa uznane zostanie za nieistotne ze względu na m.in. charakterystykę gospodarstwa),

  • gromadzenia drobiu na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych

Wszystkie zakazy zostały opisane w komunikacie >tutaj<.

 Jak zaznaczono w komunikacie, na obszarach wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusów ptasiej grypy powiatowy lekarz weterynarii, bądź wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii w zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze może wprowadzić powyższe zakazy.

Ptasia grypa w Polsce 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych do dnia 23 kwietnia 2021 roku (miniony piątek) stwierdzono w 2021 roku w Polsce 245 ognisk ptasiej grypy. Do tej pory najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim. 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 32. w I półroczu i 19 w II półroczu, co w porównaniu z danymi z tego roku pokazuje, w jak szybkim tempie dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z dramatyczną sytuacją, z jaką mierzą się dziś hodowcy drobiu, posłowie skierowali interpelacje poselskie do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, pytając, na jaką pomoc i na jakie odszkodowania będą mogli liczyć hodowcy, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >