Główny Lekarz Weterynarii: Obszary wysokiego ryzyka w 4 województwach
Jak powiadomił wczoraj Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce wyznaczone zostały obszary wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obszary wysokiego ryzyka wyznaczono na terenach czterech województw w kraju.
Fot. Na postawie GIW
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-8]
Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, wskazano środki zmniejszające ryzyko, jakie mogą zostać wdrożone w zależności od sytuacji epidemiologicznej, są to między innymi zakazy:
utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (wyjątek stanowi sytuacja, gdy drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem, lub gdy drób jest pojony i karmiony w zamkniętych pomieszczeniach)
utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu (za wyjątkiem sytuacji, gdy ryzyko wprowadzenia wirusa uznane zostanie za nieistotne ze względu na m.in. charakterystykę gospodarstwa),
gromadzenia drobiu na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych
Wszystkie zakazy zostały opisane w komunikacie >tutaj<.
Jak zaznaczono w komunikacie, na obszarach wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusów ptasiej grypy powiatowy lekarz weterynarii, bądź wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii w zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze może wprowadzić powyższe zakazy.
Ptasia grypa w Polsce
Zgodnie z oficjalnym komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych do dnia 23 kwietnia 2021 roku (miniony piątek) stwierdzono w 2021 roku w Polsce 245 ognisk ptasiej grypy. Do tej pory najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 32. w I półroczu i 19 w II półroczu, co w porównaniu z danymi z tego roku pokazuje, w jak szybkim tempie dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z dramatyczną sytuacją, z jaką mierzą się dziś hodowcy drobiu, posłowie skierowali interpelacje poselskie do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, pytając, na jaką pomoc i na jakie odszkodowania będą mogli liczyć hodowcy, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Dramat w gospodarstwie. Siostra odnalazła ciało swojego brata
"Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania Emilii
Litwa: połączył traktor z autem. Wyjechał na ulicę i zatrzymała go policja
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: GIW