Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Gospodarstw rolnych w Polsce coraz mniej. Statystyka jest nieubłagana
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Gospodarstw rolnych w Polsce coraz mniej. Statystyka jest nieubłagana

GUS - wstępne dane Spisu Rolnego
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Obserwowany spadek liczby gospodarstw rolnych, przy nieznacznym spadku powierzchni użytków rolnych, znalazł swoje odzwierciedlenie we wzroście średniej powierzchni użytków rolnych (UR) przypadającej na 1 gospodarstwo rolne o ok. 13%, tj. z 9,8 ha w 2010 r. do 11,1 haw 2020 r. - można przeczytać w opracowaniu wstępnych danych.

Jak wynika ze wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego, w polskim rolnictwie zachodzą dynamiczne zmiany. Jak wskazuje GUS, widać coraz większą i silniejszą specjalizację gospodarstw. Chociaż maleje liczba gospodarstw, utrzymuje się powierzchnia użytków rolnych w kraju.

- Należy podkreślić, że struktura polskich gospodarstw rolnych jest ciągle rozdrobniona, występuje bardzo znaczący odsetek gospodarstw małych, które nie produkują na rynek. Można jednak zauważyć, że duże i wyspecjalizowane jednostki dominują w wielu kategoriach produkcji rolnej (np. w produkcji zwierzęcej) - pojawiło się w podsumowaniu wstępnych danych GUS.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Spis Powszechny Rolny 2020 

Zgodnie z informacjami, które na początku lutego bieżącego roku przekazał Główny Urząd Statystyczny, wynikało, że podczas zeszłorocznego Spisu Powszechnego Rolnego, spisało się 98% gospodarstw rolnych, co więcej blisko jedna piąta gospodarstw wzięła udział w samospisie (tj. spisała się za pośrednictwem sieci). Spis Powszechny Rolny przeprowadzony został w dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r., zgodnie ze stanem na dzień 1 czerwca 2020 r. Zeszłoroczny spis był drugim, od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. 

Na pełne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Jak przekazuje GUS, mają pojawić się we wrześniu bieżącego roku.

1 kwietnia rozpoczął się Spis Powszechny 

Warto przypomnieć, że wczoraj rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, w którym zobligowani są wziąć udział wszyscy Polacy. Zgodnie z pierwotnym założeniem, Narodowy Spis Powszechny miał zostać przeprowadzony w terminie od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku, jednak, jak przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, z której wynika, że spis zostanie wydłużony o trzy miesiące, czyli zakończy się 30 września bieżącego roku

Więcej na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Urząd Statystyczny