Upały dopiero w maju. IMGW przedstawia najnowszą prognozę pogody
Jak podaje IMGW w długoterminowej prognozie pogody, upały do Polski nadejdą najprawdopodobniej w drugiej i trzeciej dekadzie maja.
Kiedy czeka nas wzrost temperatur?
W obecnym czasie trudno stwierdzić, że w powietrzu czuć wiosnę - niebo w całej Polsce spowijają ciężkie chmury, pada deszcz ze śniegiem, a temperatura drastycznie spadła. Jak wskazują mapy pogodowe portalu ventusky.com, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na prawdziwą wiosnę.
Do końca bieżącego tygodnia temperatura pozostanie niska - termometry wskażą od 0 do 4 stopni Celsjusza. Lekkie ocieplenie odczujemy od poniedziałku do środy (19-21.04), kiedy to temperatura osiągnie poziom do 10 stopni Celsjusza. Będzie to jednak chwilowe wahanie, gdyż od czwartku (22.04) zrobi się ponownie zimno.
Wkrótce nastanie maj, a synoptycy już teraz opracowują jak najbardziej precyzyjne prognozy na ten czas. Jak się okazuje, temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza pojawią się w Polsce w drugiej dekadzie maja.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-5]
Upały w maju
Miejmy jednak nadzieję, że zapowiadane majowe upały nie będą równoznaczne z występowaniem suszy, która może stać się ogromnym problemem dla rolników specjalizujących się w uprawie roślin.
Obecny 14 kwietnia br. w studio TVP Info dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego profesor Mariusz Figurski stwierdził, że temperatura powietrza w maju będzie oscylowała powyżej normy z lat 1981-2010.
Zjawisko to będzie odczuwalne zwłaszcza na Suwalszczyźnie, Pomorzu Gdańskim, a także Warmii i Mazurach. Warto jednak zaznaczyć, że przed ciepłym okresem, który zapanuje od drugiej dekady maja, na początku miesiąca będzie nadal chłodno.
Jakie prognozy mają synoptycy w kwestii opadów deszczu w maju? Wedle zapewnień eksperta, mają one mieścić się w normie trzydziestoletniej na większości obszarów naszego kraju. Opady przekraczające obfitością średnią mogą być spodziewane w województwie mazowieckim, łódzkim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim.
Warto jednak mieć świadomość, że długoterminowe prognozy pogody nie muszą się sprawdzać w stu procentach - natura bywa niekiedy bardzo zaskakująca, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każdy rolnik.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Jeszcze się błyszczy". Fani podarowali Gienkowi i Andrzejowi z "Rolnicy. Podlasie" nową piłę
Kobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
źródło: IMGW, onet.pl