RolnikInfo.pl
imgw

unsplash.com / fot. Stefano Marinelli

Upały dopiero w maju. IMGW przedstawia najnowszą prognozę pogody

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie zimna i deszczowa pogoda zatrzymała w kadrze niektóre prace polowe zaplanowane przez rolników w całej Polsce. Wchodzimy właśnie w drugą połowę kwietnia, toteż w sposób naturalny nasuwa się pytanie: kiedy będziemy mogli spodziewać się wysokich temperatur?

Jak podaje IMGW w długoterminowej prognozie pogody, upały do Polski nadejdą najprawdopodobniej w drugiej i trzeciej dekadzie maja.

Kiedy czeka nas wzrost temperatur?

W obecnym czasie trudno stwierdzić, że w powietrzu czuć wiosnę - niebo w całej Polsce spowijają ciężkie chmury, pada deszcz ze śniegiem, a temperatura drastycznie spadła. Jak wskazują mapy pogodowe portalu ventusky.com, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na prawdziwą wiosnę. 

Do końca bieżącego tygodnia temperatura pozostanie niska - termometry wskażą od 0 do 4 stopni Celsjusza. Lekkie ocieplenie odczujemy od poniedziałku do środy (19-21.04), kiedy to temperatura osiągnie poziom do 10 stopni Celsjusza. Będzie to jednak chwilowe wahanie, gdyż od czwartku (22.04) zrobi się ponownie zimno.

Wkrótce nastanie maj, a synoptycy już teraz opracowują jak najbardziej precyzyjne prognozy na ten czas. Jak się okazuje, temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza pojawią się w Polsce w drugiej dekadzie maja.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Upały w maju

Miejmy jednak nadzieję, że zapowiadane majowe upały nie będą równoznaczne z występowaniem suszy, która może stać się ogromnym problemem dla rolników specjalizujących się w uprawie roślin. 

Obecny 14 kwietnia br. w studio TVP Info dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego profesor Mariusz Figurski stwierdził, że temperatura powietrza w maju będzie oscylowała powyżej normy z lat 1981-2010.

Zjawisko to będzie odczuwalne zwłaszcza na Suwalszczyźnie, Pomorzu Gdańskim, a także Warmii i Mazurach. Warto jednak zaznaczyć, że przed ciepłym okresem, który zapanuje od drugiej dekady maja, na początku miesiąca będzie nadal chłodno.

Jakie prognozy mają synoptycy w kwestii opadów deszczu w maju? Wedle zapewnień eksperta, mają one mieścić się w normie trzydziestoletniej na większości obszarów naszego kraju. Opady przekraczające obfitością średnią mogą być spodziewane w województwie mazowieckim, łódzkim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim.

Warto jednak mieć świadomość, że długoterminowe prognozy pogody nie muszą się sprawdzać w stu procentach - natura bywa niekiedy bardzo zaskakująca, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każdy rolnik. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: IMGW, onet.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >