Jacek Sasin
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Autor Magdalena Więckowska - 15 Kwietnia 2021

Będą dopłaty do rachunków za prąd? Obietnica Jacka Sasina może zainteresować rolników

Wicepremier i minister resortu aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział dopłaty do energetyki węglowej, która z roku na rok staje się coraz droższa. Wedle deklaracji polityka, działanie takie ma zapobiec wzrostom rachunków za prąd przeciętnej polskiej rodziny rzędu około 250 złotych miesięcznie. Dla rolników może to jednak oznaczać jeszcze większe oszczędności.

Nie jest to jednak jedyna zapowiedź wicepremiera - Jacek Sasin powiedział, iż w najbliższym czasie rząd ma pochylić się nad projektem restrukturyzacji branży energetycznej.

Rolnicy zapłacą za prąd mniej?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że miesięczne wydatki rolników w wielkiej mierze są uzależnione od aktualnych cen energii elektrycznej. Każda, choćby niewielka podwyżka, staje się bolesna - rolnicy w swoich gospodarstwach zużywają bowiem o wiele więcej prądu niż przeciętna rodzina mieszkająca w mieście.

Czy zatem zapowiedź wicepremiera i ministra resortu aktywów państwowych Jacka Sasina może być traktowana jako zapowiedź obniżenia - albo przynajmniej braku dalszych podwyżek - cen energii elektrycznej? Jeśli rząd przegłosuje projekt ustawy, wtedy scenariusz ten nie jest wykluczony.

Jacek Sasin stwierdził, iż wedle przygotowanego projektu ustawy mają zostać wydzielone elektrownie węglowe z trzech państwowych spółek energetycznych - Tauronu, Enei oraz PGE. Dzięki temu rachunki tzw. przeciętnej rodziny w Polsce nie wzrosną o około 250 złotych w skali roku.

Zatrzymano przewóz traktorów z Wielkiej Brytanii do Polski. Przekroczono masę o 3,8 tonyZatrzymano przewóz traktorów z Wielkiej Brytanii do Polski. Przekroczono masę o 3,8 tonyCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Na obecną chwilę trudno jednak szacować, jak duże oszczędności mogliby odnotować tutaj rolnicy - wszystko bowiem zależy od wielkości prowadzonego przez nich gospodarstwa.

Wydzielenie aktywów węglowych

Wedle słów Jacka Sasina Ministerstwo Aktywów Państwowych ma skierować do rządu projekt ustawy, której celem jest restrukturyzacja energetyki w Polsce. Jak już wspomniano, głównym działaniem ma być wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek państwowych (Tauron, PGE, Enea).

Wydzielone elektrownie węglowe mają utworzyć oddzielne ciało - dzięki tej separacji spółki energetyczne Skarbu Państwa mają mieć szansę na dalszy rozwój bez dodatkowych obciążeń w postaci coraz mniej rentowej i przyszłościowej energetyki węglowej. Będzie miało mieć to również przełożenie na szansę uzyskiwania dodatkowego finansowania.

Warto dodać, że znacząca większość produkowanej w Polsce energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych - w 2018 roku było to aż 80%. Unia Europejska wskazuje na potrzeby dążenia do neutralności klimatycznej całej wspólnoty, a odejście od energetyki węglowej ma być jednym z największych kroków w tym kierunku.

Spalanie węgla jest bowiem metodą, która wywiera bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także na zdrowie człowieka. Poprzez spalanie węgla do atmosfery uwalniane są toksyczne substancje, pyły, a także metale ciężkie.

Dodatkowo podczas spalania węgla do powietrza dostaje się dwutlenek węgla, który ma bezpośredni wpływ na pogłębianie efektu cieplarnianego i negatywnych zmian klimatycznych. Fakt ten jest niezwykle istotny z punktu widzenia rolnictwa, które - głównie ze względu na pogorszenie stanu klimatu - będzie coraz częściej musiało mierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: money.pl, bankier.pl

Następny artykuł