RolnikInfo.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Będą dopłaty do rachunków za prąd? Obietnica Jacka Sasina może zainteresować rolników

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Nie jest to jednak jedyna zapowiedź wicepremiera - Jacek Sasin powiedział, iż w najbliższym czasie rząd ma pochylić się nad projektem restrukturyzacji branży energetycznej. 

Rolnicy zapłacą za prąd mniej?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że miesięczne wydatki rolników w wielkiej mierze są uzależnione od aktualnych cen energii elektrycznej. Każda, choćby niewielka podwyżka, staje się bolesna - rolnicy w swoich gospodarstwach zużywają bowiem o wiele więcej prądu niż przeciętna rodzina mieszkająca w mieście.

Czy zatem zapowiedź wicepremiera i ministra resortu aktywów państwowych Jacka Sasina może być traktowana jako zapowiedź obniżenia - albo przynajmniej braku dalszych podwyżek - cen energii elektrycznej? Jeśli rząd przegłosuje projekt ustawy, wtedy scenariusz ten nie jest wykluczony.

Jacek Sasin stwierdził, iż wedle przygotowanego projektu ustawy mają zostać wydzielone elektrownie węglowe z trzech państwowych spółek energetycznych - Tauronu, Enei oraz PGE. Dzięki temu rachunki tzw. przeciętnej rodziny w Polsce nie wzrosną o około 250 złotych w skali roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Na obecną chwilę trudno jednak szacować, jak duże oszczędności mogliby odnotować tutaj rolnicy - wszystko bowiem zależy od wielkości prowadzonego przez nich gospodarstwa.

Wydzielenie aktywów węglowych

Wedle słów Jacka Sasina Ministerstwo Aktywów Państwowych ma skierować do rządu projekt ustawy, której celem jest restrukturyzacja energetyki w Polsce. Jak już wspomniano, głównym działaniem ma być wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek państwowych (Tauron, PGE, Enea).

Wydzielone elektrownie węglowe mają utworzyć oddzielne ciało - dzięki tej separacji spółki energetyczne Skarbu Państwa mają mieć szansę na dalszy rozwój bez dodatkowych obciążeń w postaci coraz mniej rentowej i przyszłościowej energetyki węglowej. Będzie miało mieć to również przełożenie na szansę uzyskiwania dodatkowego finansowania. 

Warto dodać, że znacząca większość produkowanej w Polsce energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych - w 2018 roku było to aż 80%. Unia Europejska wskazuje na potrzeby dążenia do neutralności klimatycznej całej wspólnoty, a odejście od energetyki węglowej ma być jednym z największych kroków w tym kierunku.

Spalanie węgla jest bowiem metodą, która wywiera bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także na zdrowie człowieka. Poprzez spalanie węgla do atmosfery uwalniane są toksyczne substancje, pyły, a także metale ciężkie.

Dodatkowo podczas spalania węgla do powietrza dostaje się dwutlenek węgla, który ma bezpośredni wpływ na pogłębianie efektu cieplarnianego i negatywnych zmian klimatycznych. Fakt ten jest niezwykle istotny z punktu widzenia rolnictwa, które - głównie ze względu na pogorszenie stanu klimatu - będzie coraz częściej musiało mierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: money.pl, bankier.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Jakie podatki płacą rolnicy?
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]