Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Mało kto zna tę metodę
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 23.05.2024 10:56

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Mało kto zna tę metodę

czarny kret
fot. Pixabay/Tabble

Nieproszony lokator wprowadził się do ogrodu, a zakopywanie jego kopców działa tylko przez jakiś czas? To bardzo irytuje, jednak jest na to kilka sposobów. Pozbycie się kreta ze swojej posesji, nie jest takie trudne. Istnieje kilka metod i wiele z nich jest humanitarnych. Jednak ten sposób jest jednym z najprostszych, a wszystko czego potrzeba, znajdziemy na przedmiocie codziennego użytku.

Zniszczony trawnik? To sprawka kreta

Brzydkie czarne kopce zaczęły się nagle pojawiać na trawniku w ogrodzie. Takie niespodzianki zostawia po sobie małe zwierzątko, które potrafi narobić szkód. Kret, bo o nim mowa, zajada się owadami przebywającymi w ziemi.

Jeśli zatem zauważysz u siebie pobojowisko, musisz mieć na uwadze, że na tym terenie znajduje się najwięcej cennego dla kreta pożywienia. Zjada głównie drobne kręgowce, owady i dżdżownice, ale by ich odszukać, wykopuje kilometry podziemnych korytarzy. 

ZOBACZ TEŻ: https://rolnikinfo.pl/owady-jadalne-zamiast-miesa-czy-polacy-sie-do-tego-przekonaja-is-wbc-160424

Rolnicy muszą mieć się na baczności. Oszuści podszywają się pod inspekcje

Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Wypłoszenie kreta z naszej posesji może wydawać się walką z wiatrakami. Zakopanie kopca nie sprawi, że kret opuści naszą działkę. Można jednak użyć sprawdzonych metod pozbycia się nieproszonego gościa. Wśród nich są odstraszacze wibracyjne, dźwiękowe lub elektryczne, podziemne zapory, kretołapki. Można też posadzić rośliny odstraszające krety, lub użyć chemii, by szkodnika uśmiercić.

Drastyczne metody nie zawsze są dobrą opcją. W Polsce kret jest objęty częściową ochroną. Mówi o tym ustawa oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku, w której zapisane jest, iż kret jest chronionych gatunkiem. Nie podlega on ochronie kiedy znajduje się na terenach upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, ogrodów, trawiastych lotnisk itd.
 

Mało kto zna ten sposób

My przedstawimy jeszcze jedną skuteczną i darmową metodę na pozbycie się kreta z ogrodu. Wystarczy, że pójdziemy do łazienki zdjąć ze szczotki włosy, które posłużą jako rewelacyjny odstraszacz na nieproszonego szkodnika.

Jako, że kreta cechuje doskonały węch, włożenie do środka kopca lub wkopanie płytko w ziemię kępy włosów (opcjonalnie 30 cm pod ziemią), podziała na szkodnika drażniąco. Krety nie cierpią zapachu włosów, dlatego ta sztuczka pomoże nam wypłoszyć szkodnika.  Możemy do tego użyć również sierści psów i kotów.