Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Te zasady pomogą zwiększyć zbiory ziemniaków. Dzięki tym metodom będą rosły jak szalone
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 23.05.2024 13:10

Te zasady pomogą zwiększyć zbiory ziemniaków. Dzięki tym metodom będą rosły jak szalone

młode ziemniaki
fot. Pixabay/ Alexei_other

Nie ma chyba takiej osoby, której smak młodych ziemniaków nie kojarzy się z okresem wiosennym. Spragnieni wczesnych kartofli, możemy kupić je w najbliższym warzywniaku, albo... wyhodować je samemu. Potrzebujemy tylko kawałka ogrodu, bądź miejsca na balkonie. To proste, wystarczy trzymać się czterech złotych zasad uprawy ziemniaków.

Uprawa ziemniaka. Zacznij od przygotowania gleby

Polski klimat idealnie nadaje się do uprawy ziemniaków. Wielu rolników uprawia hektary tych popularnych warzyw, używając do tego sprzętów rolniczych. Natomiast, jeżeli marzy się nam uprawa ziemniaków w zaciszu domowego ogródka, nie potrzebujemy wcale maszyn, a łopatę do sadzenia.

Zanim zaczniemy przygotowania do sadzenia ziemniaków, należy uprzednio przygotować glebę. W tym celu możemy rozrzucić obornik, jako źródło cennych składników odżywczych dla podłoża pod sadzeniaki. 

ZOBACZ: https://rolnikinfo.pl/soczyste-arbuzy-latem-to-rarytas-mozna-je-uprawiac-w-swoim-ogrodku-is-wbc-120524

Poważny wypadek w Wielkopolsce. Ciągnik rolniczy zderzył się z busem

Kiedy sadzić i jakie ziemniaki wybrać?

Wczesna wiosna to najlepszy czas na sadzenie ziemniaków pod osłony, natomiast do ziemi na polu lub ogródku sadzimy je, kiedy temperatura powietrza i gleby osiągnie minimum 7 stopni Celsjusza

Wiedzieliście, że kwitnięcie mniszka lekarskiego to znak od natury, że nadszedł czas na sadzenie ziemniaków? Ot, taka wskazówka.

Wybór odmiany ziemniaka zależy już od preferencji i gustu uprawiającego. Na polskim rynku można kupić odmiany tj.: Tajfun, Gwiazda, Irga, Lord, Ranomi, Vineta i wiele innych. Do ziemi sadzimy bulwy średniej wielkości, czyli tzw. sadzeniaki. 

Posadzić możemy też kiełkujące ziemniaki, jednak ważne aby sadząc je do ziemi, były skierowane kiełkami w górę. Odległość pomiędzy sadzonkami to minimum 20-40 cm, natomiast pomiędzy rzędami 60-90 cm. Pamiętajmy o nasypaniu kopczyka (redliny) na posadzone sadzeniaki. 
 

field-2168030_640.jpg
fot. Pixabay/Nadezhda56

Ważne triki podczas pielęgnacji ziemniaków

Przyglądając się jak wchodzą ziemniaki, musimy pamiętać o czterech ważnych zasadach pielęgnacji. 

  1. Odchwaszczanie - dobrze jest regularnie wyrywać chwasty, by nie odbierały ziemniakom potrzebnych składników odżywczych. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą oprysków.
  2. Usuwanie łętów, czyli natki ziemniaka.
  3. Ochrona przed chorobami- ziemniaki są narażone na choroby grzybowe, dlatego dobrze jest kontrolować poziom wilgotności gleby oraz przeprowadzać zmianowanie.
  4. Zabezpieczenie przed szkodnikami- ziemniaki stanowią idealne pożywienie dla stonki ziemniaczanej, która niszczy uprawę kartofli. Poradzimy sobie z nią za pomocą ekologicznego wyciągu z wrotyczu lub gnojówki z pokrzyw. Można też pozbierać ją ręcznie, choć to mozolna praca lub użyć oprysku.
     
potato-401388_640.jpg
fot.Pixabay/shannonsmith