Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Jakie czynniki wpływają na nieśność kur? Jak sprawić, by kury znosiły więcej jaj?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.04.2023 14:55

Jakie czynniki wpływają na nieśność kur? Jak sprawić, by kury znosiły więcej jaj?

None
unsplash.com

Wydajność jaj kurzych jest jednym z najważniejszych aspektów hodowli drobiu. Wpływa na to wiele czynników, m.in. genetyka, żywienie, warunki hodowlane oraz sposób utrzymania kurnika. W niniejszym artykule omówimy, jakie czynniki mają największy wpływ na wydajność jaj kurzych.

Genetyka i dobry wybór rasy

Wybór odpowiedniej rasy kur jest kluczowy dla uzyskania wysokiej wydajności jaj. Niektóre rasy kur są bardziej wydajne w produkcji jaj niż inne. Wśród ras kur, które są najbardziej wydajne pod względem liczby znoszonych jaj, wyróżnić można kilka przykładów:

  • Hy-Line Brown – rasa kur, która jest uważana za jedną z najbardziej wydajnych pod względem liczby znoszonych jaj. Hy-Line Brown jest wytrzymała i dobrze znosi rozmaite warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest chętnie wybieraną rasą drobiu w wielu miejscach na świecie. 
  • Lohmann Brown – rasa kur, która charakteryzuje się wysoką liczebnością składanych jaj. Lohmann Brown jest rasą niemiecką, która jest popularna w wielu krajach europejskich.
  • Leghorn – rasa kur, która cieszy się dużą popularnością w USA. Charakteryzuje się wysoką wydajnością w znoszeniu jaj i dobrą adaptacją do warunków klimatycznych.
  • Rhode Island Red – rasa kur, która jest popularna ze względu nadużą liczbę znoszonych jaj oraz mięsa. Rhode Island Red charakteryzuje się piękną, rdzawą sierścią, co sprawia, że jest często hodowana również jako rasa ozdobna.
  • Sussex – rasa kur, która jest popularna w Wielkiej Brytanii. Sussex jest rasą o łagodnym usposobieniu, która charakteryzuje się dobrą wydajnością jaj oraz mięsa.

Żywienie kur jako klucz do sukcesu

Nieśność kury jest również silnie uzależniona od ich żywienia. Niedobór lub nadmiar składników odżywczych może negatywnie wpłynąć na liczbę jaj u danego ptaka. Dieta dla kur znoszących jaja powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze oraz dostarczać odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Warto pamiętać, że dieta kur znoszących jaja różni się od diety dla kur brojlerów, ponieważ kurze potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem i fazą życia.

Podstawowymi składnikami diety kur znoszących jaja powinny być:

  • Białko – niezbędne dla produkcji jaj. Kury nioski do optymalnego funkcjonowania organizmu potrzebują około 16-18% białka w diecie.
  • Węglowodany – kluczowe źródło energii dla kur. Dieta kur znoszących jaja powinna zawierać około 45-60% węglowodanów.
  • Tłuszcze – kolejne ważne źródło energii dla kur, niezbędne do ich dobrego samopoczucia i zdolności znoszenia jaj. Dieta kur powinna zawierać około 3-5% tłuszczu.
  • Witaminy – niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia kur. Jadłospis kury powinien zawierać witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B.
  • Minerały – elementy istotne dla zdrowia kur, które z kolei wpływa na jakość znoszonych jaj. W diecie kur nie wolno zatem zapominać o obecności wapnia, fosforu, selenu itd. 

Warunki hodowlane a liczba znoszonych jaj

Kury potrzebują odpowiednich warunków hodowlanych, aby uzyskać wysoką wydajność jaj. Warto zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność w kurniku, ponieważ zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może negatywnie wpłynąć na samopoczucie niosek. Kury potrzebują ponadto wystarczającej przestrzeni w kurniku, aby się swobodnie poruszać i móc rozłożyć skrzydła. Choć dla właścicieli zwierząt może się to wydać oczywistą kwestią, warto również dodać, że kury powinny mieć stały dostęp do wody oraz mieć możliwość korzystania z naturalnego światła w ciągu dnia. 

Sposób utrzymania kurnika

Żadna kura nie będzie znosiła wielu jaj dobrej jakości w kurniku, który nie jest utrzymywany w odpowiednim stanie. Rzadka zmiana ściółki, brak wietrzenia kurnika, wilgoć, brak dezynfekcji, brak dostępu do światła – wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na rozwój drobnoustrojów i grzybów. Te z kolei doprowadzają do złego samopoczucia kur i wielu dotkliwych chorób. Warto pamiętać, że doskonale utrzymany kurnik gwarantuje zdrowie kur i wysoką produkcję jaj o świetnej jakości. 

Na liczbę jaj znoszonych przez kury wpływa wiele czynników takich jak genetyka, żywienie, warunki hodowlane oraz sposób utrzymania kurnika. Właściwe zrozumienie tych aspektów chowu może pozytywnie wpłynąć na poprawę wydajności produkcji jaj kurzych, a co za tym idzie – na zwiększenie zysków hodowcy.

Warto mieć przy tym na względzie, że chów kur jest trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Daje jednak doskonałe efekty, jeśli jesteśmy otwarci na uczenie się i zdobywanie wiedzy o potrzebach swoich zwierząt. 

Tagi: Kury Jaja Drób