Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Jeśli planujesz opryski, musisz to wiedzieć. Za brak tego dokumentu dostaniesz karę
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 06.02.2025 19:09

Jeśli planujesz opryski, musisz to wiedzieć. Za brak tego dokumentu dostaniesz karę

Oprysk
Fot. Getty Images, Canva

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, co oznacza nadejście czasu związanego z aplikowaniem kluczowych oprysków. Należy jednak pamiętać, że takie procedury wiążą się z określonymi obowiązkami, których należy bezwzględnie dopełnić. Warto zastosować się do zaleceń, aby uniknąć kary. O tym należy wiedzieć.

Czas wiosennych oprysków już coraz bliżej

Zanim zdecydujemy się na chemiczną ochronę upraw, warto wdrożyć profilaktykę. Podstawą jest stosowanie odpowiedniego płodozmianu oraz wykorzystywanie zalecanych odmian.

Aby ułatwić roślinom wiosenny „start”, warto zadbać o terminowe wykonanie siewu czy sadzenia. Bardzo istotne są również późniejsze zabiegi, w tym regularne nawożenie.

Oprysk
Fot. 

Zanim jednak przystąpimy do wiosennych oprysków, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Tego należy bezwzględnie przestrzegać, aby uniknąć kary.

Nowe ognisko ptasiej grypy w Europie. Winę zrzucają na Polaków Rolnicy dostają pisma. ARiMR żąda zwrotu pieniędzy, każda złotówka musi być odzyskana

Przed wykonaniem wiosennych oprysków trzeba zadbać o podstawy

Przed wykonaniem zabiegu preparatem chemicznym istotne jest ustalenie kilku kwestii. Preparat musi znajdować się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Preparat w żadnym razie nie może być przeterminowany. Konkretne przepisy regulują także użycie opryskiwaczy. Maszyny muszą być sprawne i w pełni funkcjonalne. Muszą również mieć aktualny przegląd i badania techniczne.
Bezwzględnie należy przestrzegać wszelkich informacji zawartych na etykiecie oprysku. Dotyczy to podstawowych kwestii związanych z terminem stosowania, dawką, przeznaczeniem środka (np. "Mustang Forte - skuteczność na chwasty"), okresem karencji czy możliwościami stosowania roślin następczych (np. "Następstwo roślin po herbicydzie Lancet Plus"). 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kładzie szczególny nacisk na obowiązek, który stanowi podstawę korzystania z oprysków chemicznych. Konieczne jest posiadanie konkretnego dokumentu, aby nie otrzymać kary.

Zobacz też: Niepokojące zdjęcia z lasów. Już się zaczęło. “Są tak samo groźne”

O tym bezwzględnie musisz pamiętać przed wiosennym wyjazdem na pole

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, by móc legalnie wykonywać zabiegi związane z chemiczną ochroną roślin, konieczne jest odbycie stosownego szkolenia.  

- Przypominamy, że warunkiem bezpiecznej sprzedaży, zakupu i stosowania środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych jest ukończenie wymaganego szkolenia - zaznaczają przedstawiciele PIORiN.

Oprysk
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Po ukończeniu szkolenia uzyskuje się uprawnienia do samodzielnego dokonywania oprysków. Taki dokument jest ważny przez 5 lat, dlatego, po ich upływie niezbędne jest ponowne odbycie szkolenia.

Jeśli nie będziemy posiadać takiego zaświadczenia, możemy spodziewać się mandatu karnego, w przypadku kontroli w gospodarstwie. Przedstawiciele PIORiN podkreślają, że szkolenia dające uprawnienia do zakupu i zastosowania środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych to:

  • szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin
  • szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin
  • szkolenie w zakresie integrowanej produkcji.

 Ponadto przypominamy, że do zastosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji (tzw. gazowania) wymagane jest specjalistyczne szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metoda fumigacji - podkreślają przedstawiciele PIORiN.

Szkolenia prowadzone są w każdym województwie, przez jednostki upoważnione, natomiast nadzoruje je Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.