RolnikInfo.pl
świnie

unsplash.com / fot. Lauren McConachie

Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Afrykański pomór świń nie tylko utrudnia (a nawet uniemożliwia) handel trzodą chlewną, ale wpływa też na inne ogniwa branży hodowlanej. Jak się okazuje, niewykluczone, że już wkrótce może zabraknąć w Polsce materiału biologicznego, jakim jest nasienie knurów. Stacje pozyskiwania nasienia nie mogą bowiem swobodnie funkcjonować w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF.

O zmianę aktualnie obowiązujących przepisów branża hodowlana zwróciła się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

Problem z materiałem biologicznym świń w Polsce

Sytuacja związana z ekspansją afrykańskiego pomoru świń w Polsce z pewnością nie ulega poprawie, a skutki choroby mają potężny wpływ na kondycję całego sektora wieprzowego w kraju.

Jak się okazuje, ASF jest źródłem problemów nie tylko w sytuacji, gdy hodowcy chcą sprzedać świnie do rzeźni, ale również wtedy, kiedy chcą je pokryć.

Istnieje uzasadniona obawa, że już wkrótce polscy rolnicy mogą napotkać niemały problem - niedobór, a nawet brak materiału biologicznego pochodzącego od knurów.

Aktualne przepisy uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie stacjom pozyskiwania nasienia samców świń na terenach, które są objęte restrykcjami związanymi z wykryciem ASF.

Apel do ministra Pudy

Ze względu na ograniczenia, jakie dotykają branżę hodowlaną, jej przedstawiciele zwrócili się do szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy o interwencję w ich sprawie.

Branża domaga się zmian legislacyjnych, co miałoby oznaczać nadanie centrom pozyskiwania nasienia statusu zakładu odizolowanego. Pojawiła się również prośba o to, by opracować specjalne propozycje prawne, które dałyby możliwość sprzedaży nasienia, które zostało pozyskane w strefach zagrożonych ASF.

Sprawa jest niezwykle ważna, dotyczy bowiem nie tylko przyszłości polskiej produkcji wieprzowiny, ale też tysięcy miejsc pracy osób, które są związane z sektorem mięsnym.

Warto dodać, że stacje pozyskiwania nasienia knurzego nie dysponują dodatkowymi, uzupełniającymi źródeł przychodu - z tego względu uniemożliwienie im pracy staje się gwoździem do trumny całego biznesu.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda nie odpowiedział jeszcze na apel branży hodowlanej.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • 93-latek pomylił biegi w ciągniku. Doszło do tragedii

  • Tragedia na wsi. Rolnik utopił się w gnojówce

  • Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: topagrar.pl, portalspozywczy.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >