Ptasia grypa w powiecie żuromińskim. Koszmar hodowców powraca
Na początku sierpnia 2021 roku hodowcy drobiu usłyszeli informację o tym, że obszar województwa mazowieckiego jest oficjalnie wolny od ptasiej grypy. Radość nie trwała długo - pogłoski o tym, że w powiecie żuromińskim ponownie zlokalizowano ognisko choroby ptaków zostały oficjalnie potwierdzone 10 sierpnia.
Gospodarstwo, w którym pojawiła się ptasia grypa mieści się w powiecie żuromińskim i liczy 50 tysięcy zwierząt. Wszystkie będą musiały być poddane utylizacji.
Ptasia grypa: koszmar hodowców powraca
Batalia, jaką stoczyli z ptasią grypą hodowcy drobiu na Mazowszu, zostawiła ich z ogromnymi stratami finansowymi i głębokim poczuciem niepokoju.
Tzw. zagłębie drobiarskie, czyli okolice Żuromina i Mławy, zostało spustoszone przez wirus ptasiej grypy w kwietniu 2021 roku.
Wybito kilka milionów sztuk ptaków, a finansowe skutki kryzysu będą odczuwane przez hodowców i całą branżę przez wiele kolejnych miesięcy.
Choć na początku sierpnia 2021 roku województwo mazowieckie zostało uznane za wolne od wirusa ptasiej grypy, to entuzjazm rolników został zniweczony bardzo szybko - już 10 sierpnia 2021 roku potwierdzono informacje o tym, że w we wsi Sadłowo (gm. Bieżuń) na ptasią grypę zachorowało 50 tysięcy niosek.
Zapowiedź powtórki z kwietnia?
Wśród pytań, które rodzą się wokół informacji o powrocie ptasiej grypy z powiatu żuromińskiego jest wątpliwość: czy jest to nowa odmiana choroby czy też pozostałość z kwietniowej fali zachorowań?
Starosta żuromiński Jerzy Rzymowski zapowiedział przeprowadzenie badań, które mają odpowiedzieć na powyższe pytanie.
Opisywane ognisko na fermie w Sadłowie jest 130. potwierdzonym oficjalnie przypadkiem w Polsce od początku roku.
Sprawę komentowano również w mediach społecznościowych:
Hodowcy z pewnością obawiają się powtórki koszmaru, który miał miejsce wiosną - miejmy nadzieję, że ognisko, które wykryto w powiecie żuromińskim, nie będzie zapowiedzią kolejnych kłopotów drobiarzy.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: portalspozywczy.pl