Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Miliardy złotych dla rolników. Jest jeden warunek, trzeba wiedzieć
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:16

Miliardy złotych dla rolników. Jest jeden warunek, trzeba wiedzieć

pieniądze
Iberion

Jak ogłasza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do dnia 10 listopada 2023 roku na konta rolników w Polsce trafiło już imponujące 6,65 mld zł z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych w kampanii 2023. Wypłaty wsparcia, osiągające najwyższy dopuszczalny poziom w Unii Europejskiej, to rezultat zdecydowanego wsparcia dla krajowych gospodarzy.

 

Najwyższe stawki dla rolników od 2019 roku. Trwa wypłata środków na konta

Od 2019 roku polscy rolnicy korzystają z zaliczek na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej. W tegorocznej kampanii, zaliczki te obejmują płatności bezpośrednie dla małych gospodarstw i wsparcie krajowe, wynoszące aż 70 proc., oraz płatności Obszarów Natura 2000 (ONW) na poziomie 85 proc. Warto pamiętać, że bezwzględnym warunkiem otrzymania zaliczek jest spełnienie kryteriów kwalifikowalności, również dla tych wytypowanych do kontroli na miejscu.

6,65 mld zł trafiło na konta rolników. 1,24 mln złożonych wniosków

Realizacja zaliczek w kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych, trwająca od 16 października 2023 r., osiągnęła imponujący rezultat. Kwota 6,65 mld zł trafiła na konta ponad miliona rolników, z czego 5,75 mld zł to płatności bezpośrednie, a 0,9 mld zł - płatności ONW. Tegoroczna kampania zanotowała rekordową liczbę wniosków, sięgającą 1,24 mln, a pulę środków ustaloną na blisko 17 mld zł.

Perspektywy na koniec listopada i grudzień 2023 roku

ARiMR informuje, że wypłaty zaliczek dla producentów rolnych w Polsce trwają do końca listopada, po czym, od 1 grudnia 2023 roku, startuje etap płatności końcowych. Aby rolnicy mogli zabezpieczyć swój udział w tej hojnej puli środków, kluczowe jest posiadanie aktualnych numerów rachunków bankowych zgłoszonych do ewidencji producentów. Wsparcie dla polskich rolników w kampanii 2023 to nie tylko rekordowe kwoty, ale także dobre perspektywy na rozwój i stabilność sektora rolniczego.

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR