Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie gruntów rolnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych
Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. będzie trwać nabór wniosków o wsparcie na zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych oraz zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Pomoc finansowana jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Kto może starać się o pomoc finansową?
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pomoc finansowa dotycząca poszczególnych interwencji może zostać przyznana wnioskującemu (lub jego małżonkowi), który posiada maksymalnie do 40 ha gruntów. Beneficjentami nie mogą być jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej ani reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.
– Jedynie w przypadku realizacji interwencji dotyczącej zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych, pomoc może być przyznana do powierzchni należacych do wspólnoty gruntowej – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jakie inwestycje są objęte programem wsparcia?
W jednym wniosku rolnik może starać się o wsparcie finansowe na:
- zalesianie – wraz z późniejszą ochroną zalesienia przed degradacją na gruntach, które są objęte jednym planem zalesienia;
- zadrzewienie – wraz z późniejszą ochroną zadrzewienia przed degradacją na gruntach, które tworzą jeden zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo (powierzchnia maksymalna to 0,5 ha, szerokość minimalna to 4 m, a szerokość maksymalna to 20 m);
- zakładanie systemów rolno-leśnych – wraz z ich późniejszą ochroną przed zniszczeniem na gruntach tworzących jeden zwarty obszar;
- zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych – wraz z ich dalszą ochroną przed zniszczeniem w lasach prywatnych na gruntach, które są objęte planem inwestycji.
Jakie są najwyższe stawki pomocy finansowej oferowane przez ARiMR? Zgodnie z informacjami podanymi na portalu ARiMR, stawka pomocy finansowej w ramach wsparcia na zalesianie może wynosić m.in. 16 059 zł/ha (zalesianie w warunkach korzystnych) czy 17 436 zł/ha (zalesianie na gruntach o nachyleniu tereniu powyżej 12 stopni). Z kolei w obrębie wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych stawka pomocy finansowej może z kolei wynosić 16 385 zł/ha (np. w przypadku przebudowy składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego na gruntach korzystnych).
Jak składać wnioski o wsparcie?
Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną poprzez aplikację eWniosekPlus. Jak opisano wcześniej, jeden formularz może uwzględniać wszystkie cztery rodzaje inwestycji.
Więcej szczegółowych informacji na portalu ARiMR.