Właściciele gospodarstwa rolnego powinni zadbać o to, aby ich ziemia trafiła we właściwe ręce. W praktyce istnieją cztery sposoby przekazania majątku, a każdy z nich niesie ze sobą określone konsekwencje prawne. Najczęściej decydujemy się powierzać spadek naszym dzieciom. Jak wyglądają procedury związane z przepisaniem gospodarstwa na potomków i z jakimi kosztami się wiążą?
W obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej coraz więcej osób zastanawia się, jakie prawa przysługują wojsku w zakresie rekwizycji sprzętu cywilnego, w tym maszyn rolniczych. Czy rzeczywiście armia może bez zapowiedzi przejąć ciągnik lub inne narzędzia pracy rolnika? Jakie rekompensaty przysługują w takich sytuacjach?
Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą zwierząt gospodarskich, muszą sprostać wielu wyzwaniom prawnym, aby nie ponieść przykrej konsekwencji. W jednym z elementów obowiązkowych planowana jest wielka rewolucja. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, wbrew pozorom nie zostało tak wiele czasu. Już wkrótce trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia.
Już za kilka dni mija termin opłacenia ważnego podatku obowiązującego polskich rolników. Zapłacić muszą go wszyscy, którzy prowadzą działalność produkcyjną roślin lub zwierząt, a także materiału siewnego, szkółkarskiego oraz materiałów do hodowli i reprodukcji. Są jednak wyjątki, które skutkują zwolnieniem z opłaty.
Regulacje prawne z ramienia Unii Europejskiej często uderzają w jeden z najważniejszych działów gospodarki, jakim jest rolnictwo. To zmusza właścicieli gospodarstw do dostosowania się do nowych zasad, z którymi nie zawsze się zgadzają. Już 15 marca w życie może wejść nowy zakaz, a jego skutki będą bardzo odczuwalne. Znane są zasady oraz sankcje za ich złamanie.
Po wydanej na początku lutego rekomendacji sejmowej komisji regulaminowej posłowie przychylili się do wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. Zarzuty są bardzo poważne. Byłemu ministrowi rolnictwa grozi wieloletni pobyt w więzieniu.
Gospodarstwa rolne w Polsce, niezależnie od wielkości, muszą spełniać szereg norm. Od 1 stycznia 2025 r. o jedną więcej, bo do listy dopisano nowy wymóg. Niedostosowanie się do przepisów przełoży się na wysokie kary finansowe, a kontrole już ruszyły.
Niewiele osób o tym wie, ale nawet na naszej własnej działce musimy przestrzegać przepisów, które w pewnych sytuacjach uniemożliwiają nam ingerowanie w jej wygląd. Nieznajomość prawa może słono kosztować — w grę wchodzą grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
Wielkie drzewo na posesji sąsiada nie tylko zachwyca swoim majestatem. Potrafi również skutecznie wyprowadzić z równowagi, jeśli gałęzie lub korzenie pojawiają się niechciane na terenie naszej posesji. Błysk piły kusi, jednak nie warto reagować instynktownie. Są procedury, którymi należy się kierować, chcąc pozbyć się niechcianych elementów roślin.
Aby być objętym ubezpieczeniem z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, należy sprostać wielu warunkom. Okazuje się jednak, że dla szeregu przypadków przewidziano istotne ułatwienia. Niekiedy zdarza się, że nawet osoby nieposiadające ani kawałka ziemi mogą się zgłosić do ubezpieczyciela. Tylko niektórzy mogą sobie na to pozwolić.
13. emeryturę wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również KRUS. Wypłaty będą realizowane w kwietniu, część uprawnionych osób może otrzymać dodatkowe środki jeszcze przed świętami. Trzynastka również podlega waloryzacji, więc w tym roku świadczenie będzie wyższe, jednak nie wszyscy je otrzymają.
Zbliża się wiosna, więc niedługo działkowicze będą mogli zakasać rękawy i ruszyć w teren. Polski Związek Działkowców nakłada na użytkowników ROD prawa i obowiązki, ale widocznie jest ich wciąż za mało. Zmiany w przepisach zostały już wpisane w nowy Statut PZD.
Istnieje kilka sposobów, aby rolnicy mogli zaoszczędzić pieniądze. Jednym z nich jest możliwość odliczenia VAT. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, w jakich sytuacjach można skorzystać z tego udogodnienia. Ku zdziwieniu niektórych nie dotyczy to tylko zakupu maszyn i sprzętu. Lepiej to wiedzieć!
Jeżeli przechowujesz w swoim gospodarstwie paliwo, musisz pamiętać o obowiązujących w Polsce regulacjach. Każdy rolnik powinien wiedzieć, kiedy wystarczy mu do tego sam garaż, a kiedy musi już postawić specjalny zbiornik i jakich formalności w związku z tym dopełnić. Jak przechowywać paliwo w gospodarstwie zgodnie z prawem?
Wraz z 2025 rokiem w życie wszedł szereg zmian w przepisach. Te nie ominą również poszczególnych grup Polaków. Choć niektórym wyjdą na dobre, część na pewno nie będzie zadowolona. Na ich kuriozalność wskazują rolnicy.
Właściciele domów muszą liczyć się z faktem, że niestety, nawet czynności, które wydają się naturalne i prozaiczne, mogą podlegać regulacjom prawnym. Niekiedy, za niedopełnienie pewnych obowiązków, czy za złamanie przepisów można słono zapłacić. Tak jest również w tym przypadku. O czym powinien wiedzieć każdy właściciel domu?
Ustawa łańcuchowa miała zminimalizować cierpienie zwierząt, niektóre jej elementy nawet temu sprzyjają. Jest jednak jedna rzecz, która wzbudza wyjątkowo duże emocje również wśród rolników. Podczas wysłuchania publicznego padło wiele mocnych słów, to wywołuje największy sprzeciw.