Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 100 tys. na gospodarstwo. ARiMR przyjmuje wnioski do 20.10
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 16.10.2023 19:19

Nawet 100 tys. na gospodarstwo. ARiMR przyjmuje wnioski do 20.10

osoba pisząca na klawiaturze komputera
unsplash.com

Rolnicy mają ostatnią szansę na ubieganie się o wsparcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na "Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń". Termin składania wniosków wydłużono, ale czas ucieka - do 20 października 2023 r. ARiMR już przyjęła 950 wniosków, ale to nie koniec.

 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O wsparcie mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem jest zajmowanie się chowem lub hodowlą co najmniej pięćdziesięciu świń średniorocznie, w tym hodowlą świń ras rodzimych lub ras czystych. Działalność rolnika ubiegającego się o dofinansowanie musi być zarejestrowana na nieruchomości objętej inwestycją, a podmiot realizujący inwestycję powinien być wpisany do ewidencji producentów.

Na co rolnicy mogą przeznaczyć środki otrzymane od ARiMR?

Pozyskane środki z dofinansowania mogą być przeznaczone na różnorodne inwestycje, takie jak wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, czy budowę magazynu na przechowywanie słomy. Istotne jest również zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń oraz oddzielenie hodowli świń od innych zwierząt.

Limit dofinansowania i zaliczka dla rolników

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, rolnicy mogą otrzymać do 100 tysięcy złotych na gospodarstwo. Refundacja obejmuje 80 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Rolnicy, decydując się na inwestycje związane z budową ogrodzenia, mogą liczyć na osobne stawki. Ponadto, istnieje możliwość ubiegania się o 50-procentową zaliczkę, którą można wnioskować już na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy.

Warto zaznaczyć, że nie jest już wymagana gwarancja bankowa, co stanowi zmianę w porównaniu do poprzedniego okresu wsparcia w ramach PROW 2014-2020. To unikatowa okazja dla rolników, by skorzystać z funduszy na inwestycje przeciwdziałające afrykańskiemu pomorowi świń. Termin składania wniosków mija 20 października 2023 r., dlatego warto działać szybko i skorzystać z tej unikatowej szansy na wsparcie modernizacji i bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR ASF